Dejiny petrohradského roku IV. (Jar)

Autor: Katarína Džunková | 1.9.2018 o 22:49 | Karma článku: 2,00 | Prečítané:  392x

Keď teplý vietor zvlní hladiny jazierok v parkoch tak, akoby voda mala vrásky, prichádza s jeho závanom petrohradská jar.

Ľudia ju vyzerajú na obzore, keď sa už dávno do večera drží nad mestom svetlo, ale jari niet, ešte si svoje kráľovstvo na rieke háji ľad. V meste naďalej zostáva šeď, v kamennej a betónovej prírode nepoznať, čo sa odohráva za mestom. To len priatelia túlajúci sa po "prigorode" donášajú správy o tom, že svet sa zmenil.

Prví to zvestujú azda rybári. Podobní apoštolom predstavujú dobrú zvesť o jari, keď sa opäť rozvonia rieka a oni na nábrežiach lovia ryby. A mešťania sa zahľadia na protiľahlú stranu nábrežia ako na svoju milovanú perlu, svoj Petrohrad, svoju hrdosť a svoju lásku.

Hlavy pozvoľna opúšťajú čiapky, zimné pérové bundy sa menia na kabáty a napokon na plášte. Na križovatkách oproti sebe stoja ľudia ako znepriatelené armády, no predsa prechádzajú popri sebe s vľúdnejším výrazom tváre. Vlasy im vejú v jemnom vetre a nadvihuje sa golier roztvoreného kabáta.

Napokon starenky pri metre predávajú kytičky snežienok. Pribudnú veternice, neskôr konvalinky, tulipány a potom toľko očakávané orgovány. Ale to už dávno v Strednej Európe nastupuje leto.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík po prepustení: Stále chcem vypovedať

Bývalý siskár Kosík je zrazu na slobode.

DOMOV

Polícia zrušila výsluchy organizátorov protestov

Členovia Za slušné Slovensko veria, že trestné oznámenie bude odmietnuté.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Organizátori protestov mali ukázať vyšetrovateľovi holý zadok

Usilovať sa o zmenu je ústavné právo.


Už ste čítali?