Sedem mostov mesta Kráľovca. Kaliningrad a Kuršská kosa.

Autor: Katarína Džunková | 9.5.2017 o 14:14 | (upravené 10.5.2017 o 18:16) Karma článku: 5,68 | Prečítané:  946x

V tom meste viedlo na ostrovy na rieke Pregole sedem mostov a európski intelektuáli riešili záhadu, ako ich prejsť, až kým im svojím grafom nedal odpoveď Leonhard Euler. V tom meste sa narodil i zomrel Immanuel Kant,

Prusi tu ťažili jantár a vyrábali koňak a nad hanzovými domami a rybárskymi uličkami čnela veža stredovekého Kráľoveckého zámku. A ešte predtým v tom meste žili nemeckí rytieri, v Katedrálnom chráme sa slúžili sväté omše, znel chorál a v okolitých lesoch zubry a losy dúfali, že ich minie lovcov šíp. Dnes sa už mesto zmenilo. Zmenilo sa až tak, že po ňom nezostal ani názov a na ostrov Kneiphof, kde sa namiesto rušných uličiek zelenie neupravený park, vedie vlastne len jeden most. Kaliningrad. Pre mňa názov tohto mesta znie ako bolesť. Bolesť nad dejinami, bolesť nad Európou, bolesť nad tým, ako možno mestá dobýjať, ruinovať a vyháňať ich obyvateľstvo; bolesť, ako vôbec možno určiť, komu patrí ktorá piaď zeme, ktorý výsledok ktorého konfliktu je konečný, kde sa jedna pravda začína a kde sa druhá končí, kde sa ešte môže klásť otázka o nespravodlivosti, a kde už nie, kto rozsúdi neustávajúce spory medzi ideológiami, civilizáciami a národmi. Kaliningrad ako synonymum bolesti nad tým, ako možno mestu vziať dušu, no sovietizmus prázdne mesto nedokázal zaplniť ničím. Vykorenené mesto a vykorenené doslova, keď teritoriálne ani nie je priamo prepojené s Ruskou federáciou. Len baltská príroda víta jar ako po stáročia predtým, nepoznajúc štátne hranice. Chladivý vietor vytvára na piesčitom pobreží vzory podobné čipke, aby ich potom ako mandalu vzal opäť preč. A keď sa do oblasti vracajú mohutné losy, zdalo y sa, že sa sem vracia pôvodný svet, keď sa slnko, dážď a vietor blahosklonne usmievajú nad ľudskými škriepkami, kto zvíťazil. Zo starej budovy na špinavom nábreží zaznieval lyrický klavír. Slnko sa odrážalo od rieky a udieralo do očí. Najväčším údivom v Kaliningrade bola pre mňa jar.

A na záver dlhého sledu fotografií tzv. Tancujúci les. Pokrútené kmene borovíc na Kuršskej kose. Vysvetlení tohto úkazu je niekoľko - od vanutia vetrov, cez energie až po možné sovietske pokusy v danej oblasti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Rešpekt k ťažkej práci

Z nemocnice sme sa dozvedeli, že priateľky Borisa Kollára sa tam dostávali do konfliktov so sestričkami.


Už ste čítali?