Córdoba a archanjel

Autor: Katarína Džunková | 4.6.2016 o 11:40 | Karma článku: 3,28 | Prečítané:  451x

Slnko bolo vysoko vydvihnuté ako strapec hrozna na pergole nebeskej klenby, akoby z jeho lúčov lisovali biele víno priehľadne sa rozlievajúce po kraji.

V okamihu sa dalo precítiť, že život znamená pohyb, až bol človek vďačný za obmedzené ľudské vedomie, čo neodkáže všetko poňať naraz, inak by nedokázal uniesť váhu skutočnosti – keď sa pomaly otáča s nami zem, v Oriente nastupuje noc a v Oceánii zima, fúka severný vietor a v stromoch zvislo koluje miazga, hýbu sa naše zreničky, viečka a krv putujúca po cestách ciev, nepostojí čas vypĺňajúci priestor v pevnom objatí večnosti.

Nad mestom bdel schovaný do sochy na vysokom stĺpe archanjel Rafael. Podivuhodný dôkaz toho, ako sa z nehmotného stáva hmotné, ako po smrti zo všetkého hmotného zostane len duša a to, čo človek vykonal a kam obracal svoje srdce. Pálivé slnko presvetľovalo piesok a suché ulice a budovy preberajúce jeho odtieň. A hoci žiary bolo dosť, v objatí červeného plastu horelo telo sviec a na znak úcty a lásky sa chvel vo vetre ich plamienok pod sochou archanjela. V teple umierajúca rieka znamenala pre niekoho život – rieka vyhnaná pod mosty ako bezdomovec, pozvaná iba do náručia mora. Tichá a nepomenovaná sila vody premieňala tvar na piesok a neobsiahnuteľné kamene sa premieňali na prach v ľudských dlaniach. Aká presná je teda prosba k Duchu Svätému – príď, a obnov tvárnosť Zeme – lebo sme ničím bez tvaru. Chaosom, blúdením, ničotou a nebytím, čo sa prevteľuje do tvaru stvorenia.

Archanjel Rafael, my ťa nevidíme, a predsa si tak blízko pri Bohu a poznáš nebeské chóry. Poznáš trúbenie poľníc, akiste si bol i pri zvestovaní, keď sa tvoj brat Gabriel zjavil Panne Márii a akiste vidíš i archanjela Michaela, naveky víťaziaceho nad zlom premeneným v našich predstavách na hada podobného na kľukatiace sa telo rieky pod tebou. Archanjel Rafael, ako som ja na zemi a ty na nebesiach, prihovor sa za nás u Boha. Nech nám odpustí, že ho málo milujeme, že tak málo vnímame jeho krásu, že nevieme milovať ani seba navzájom a objavovať krásu stvorenstva. A nech nám odpustí, že nevieme obrátiť svet k Bohu, ako si obrátený k Bohu ty a plne poznáš jeho dokonalosť a že svet nerobíme krásnym, ako je tvoja tvár, drahý archanjel Rafael bdejúci nad Córdobou.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bitkári v škole v Demandiciach skončili, spolužiaci naďalej pykajú

Žiaci z obcí Lontov a Ipeľský Sokolec naďalej chodia do Demandíc, hoci si musia preplácať cestu sami.

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil.


Už ste čítali?