Córdoba a archanjel

Autor: Katarína Džunková | 4.6.2016 o 11:40 | Karma článku: 3,28 | Prečítané:  465x

Slnko bolo vysoko vydvihnuté ako strapec hrozna na pergole nebeskej klenby, akoby z jeho lúčov lisovali biele víno priehľadne sa rozlievajúce po kraji.

V okamihu sa dalo precítiť, že život znamená pohyb, až bol človek vďačný za obmedzené ľudské vedomie, čo neodkáže všetko poňať naraz, inak by nedokázal uniesť váhu skutočnosti – keď sa pomaly otáča s nami zem, v Oriente nastupuje noc a v Oceánii zima, fúka severný vietor a v stromoch zvislo koluje miazga, hýbu sa naše zreničky, viečka a krv putujúca po cestách ciev, nepostojí čas vypĺňajúci priestor v pevnom objatí večnosti.

Nad mestom bdel schovaný do sochy na vysokom stĺpe archanjel Rafael. Podivuhodný dôkaz toho, ako sa z nehmotného stáva hmotné, ako po smrti zo všetkého hmotného zostane len duša a to, čo človek vykonal a kam obracal svoje srdce. Pálivé slnko presvetľovalo piesok a suché ulice a budovy preberajúce jeho odtieň. A hoci žiary bolo dosť, v objatí červeného plastu horelo telo sviec a na znak úcty a lásky sa chvel vo vetre ich plamienok pod sochou archanjela. V teple umierajúca rieka znamenala pre niekoho život – rieka vyhnaná pod mosty ako bezdomovec, pozvaná iba do náručia mora. Tichá a nepomenovaná sila vody premieňala tvar na piesok a neobsiahnuteľné kamene sa premieňali na prach v ľudských dlaniach. Aká presná je teda prosba k Duchu Svätému – príď, a obnov tvárnosť Zeme – lebo sme ničím bez tvaru. Chaosom, blúdením, ničotou a nebytím, čo sa prevteľuje do tvaru stvorenia.

Archanjel Rafael, my ťa nevidíme, a predsa si tak blízko pri Bohu a poznáš nebeské chóry. Poznáš trúbenie poľníc, akiste si bol i pri zvestovaní, keď sa tvoj brat Gabriel zjavil Panne Márii a akiste vidíš i archanjela Michaela, naveky víťaziaceho nad zlom premeneným v našich predstavách na hada podobného na kľukatiace sa telo rieky pod tebou. Archanjel Rafael, ako som ja na zemi a ty na nebesiach, prihovor sa za nás u Boha. Nech nám odpustí, že ho málo milujeme, že tak málo vnímame jeho krásu, že nevieme milovať ani seba navzájom a objavovať krásu stvorenstva. A nech nám odpustí, že nevieme obrátiť svet k Bohu, ako si obrátený k Bohu ty a plne poznáš jeho dokonalosť a že svet nerobíme krásnym, ako je tvoja tvár, drahý archanjel Rafael bdejúci nad Córdobou.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

EKONOMIKA

Pre nové pravidlá v prvých dňoch prejdú STK len vyvolení

Stanice technickej kontroly museli prejsť zmenami.

ŠPORT

Saganov rival má unikátny štýl. Chce sa odlíšiť od ostatných

O triumfe v šprinte nerozhoduje iba aktuálna forma či taktika.


Už ste čítali?