Zastrelené Srdce Ježišovo

Autor: Katarína Džunková | 12.3.2016 o 0:34 | (upravené 12.3.2016 o 15:52) Karma článku: 9,57 | Prečítané:  2482x

Nepatrí sa celkom hovoriť o pravde. Iba tak trochu. V náznakoch. Neslyšne a slušne. Slušní ľudia. Slušné reči. Slušná pravda. Slušný Kristus. Slušné dejiny.

Neslyšne a neslušne z tých dejín tečie krv. Neslušne si ju v sebe nesieme a jej popieraním popierame seba. Neslušne sa cez dejiny prehnali revolúcie a my slušne mlčíme. Alebo chceme brať do rúk tú istú zbraň. Páchať ten istý hriech. Kým neslyšne za nás plače neprijaté Utrpenie a Láska.    

Ako keď lovci mieria na srdce koristi, ktorú chcú skoliť k zemi, tak aj diabol mieri na srdce Ježišovo. A i keď sa tak na našom svete deje často obrazne, stalo sa tak i doslova, keď komunistické gardy rozstrieľali pomník Najsvätejšieho Srdca Ježišovho na predmestí Madridu, akoby tým chceli trafiť do srdca Španielska. Do srdca Európy. Do srdca nebies i zeme, ktoré sa im však nepodarilo podmaniť. Aká veľká je nenávisť ku Kristovi, ktorá potrebuje strieľať aj do kameňa. A hoci zmiznutím matérie neprestáva existovať duch a nemožno zastreliť vlastné svedomie, republikánske milície rozstrieľali pomník, ktorý dnes pripomína zničená Kristova tvár pripomínajúca osud sochy Panny Márie z Mariánskeho stĺpu v Prahe. Aj v novembri 1918 opäť zavraždili i kamene, no stĺp z roku 1652 na rozdiel od svojho španielskeho náprotivku nikdy nebol obnovený.

Monument v mestečku Getafe (dnes súčasť predmestí Madridu) nechal postaviť kráľ Alfonso XIII. Bol odhalený pri príležitosti zasvätenia Španielska Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu, ktoré vykonal pápež Benedikt XV. 30. mája 1919. Stojí na hore anjelov Cerro de los Ángeles,  kde už od 14. storočia stál i kláštor Panny Márie, Kráľovnej anjelov. Na pieskovcový monument sa zozbieralo viacero zbožných Španielov. Sochu Krista Kráľa, takú dôležitú pre dejiny Španielska, osobne financoval  Don Juan Mariano de Goyeneche y Gamio, knieža de Guaqui, markíz de Villafuerte. Vytvoril ju významný sochár Aniceto Marinas (1866-1953), okrem iného i autor známej Vélazquezovej sochy v Madride. Monument zdobia dva rady sôch. Jeden predstavuje sväté ľudstvo v podobe sv. Margaréty Márie Alacoque, sv. Augustína, sv. Terézie od Ježiša, sv. Gertrúdy, bl. Bernarda de Hoyos, sv. Jána Evanjelistu a ďalších. Druhý rad predstavuje ľudstvo túžiace po svätosti, ktoré reprezentujú sochy „obyčajných“ ľudí konajúcich skutky milosrdenstva. Celková podoba monumentu dosahujúceho i so sochou výšku 28 metrov je dielom architekta Carlosa Mauru Nadala.

Keď sa počas občianskej vojny blížili k Madridu republikánske vojská, zaútočili na svojho hlavného nepriateľa. Pri obrane monumentu zahynuli piati mladí muži: J. Dorado, B. Ciarreta, V. de Pablo, E. Requejo a F. Prieto. Členovia komunistických gárd sa najprv ostentatívne odfotili pred sochou Krista mieriac na ňu puškami. Samozrejme, tie na zničenie monumentu nestačili. Pod pamätníkom odpálili nálož dynamitu. Na aktuálnu situáciu reagovali predstavitelia Getafe promptne – horu anjelov premenovali na „Červený vrch“. Na pahorku zostali rozváľané kamene a zničená tvár sochy Krista Kráľa.

Vrcholku vrátil jeho pôvodné meno generál Francisco Franco. V roku 1944 sa začalo so stavebnými prácami, ktoré trvali až do roku 1965, keď bol monument slávnostne inaugurovaný vo svojej novej podobe so sanktuáriom v podzemí. Španielsko bolo opätovne zasvätené Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu. Oproti obnovenému monumentu zostali stáť ako svedkovia uchované rozvaliny z jeho pôvodnej podoby.

V chráme nachádzajúcom sa pod monumentom cítiť teplo sálajúce z horiacich sviec a vôňu kadidla. Je v ňom absolútne ticho, len telo pútnika sa zloží na kolená a v tom mlčaní mlčí dych aj tep inak takého vznetlivého srdca pred obrovským krucifixom. Čo dodať, o čo prosiť, ako vôbec vyjadriť vďaku za život, keď odrazu v premodlenej prázdnej chrámovej lodi človek hľadí na kríž ako na zrkadlo. Vidí vlastnú malosť a jediné, čo dodáva zmysel jeho dňom, čo je pôvodom sebaprekonávania a ušľachtilosti v jeho konaní a zmýšľaní – je práve milosť Toho, ktorého tvár pred jeho tvárou visí na kríži.

Kľačím a nado mnou je vyvýšené Spasiteľovo srdce. Presbytérium pripomína náruč Panny Márie držiacej Krista. Vonku horí nad knôtom stromov žeravá svieca slnka a vo vnútri ako krídla motýľov obklopujú sochu Ježiša a Panny Márie plamienky sviec. Tu zabili kamenné srdcia kameň, srdce človekovo odmietlo srdce Ježišovo. Akoby sa dynamit republikánskych milícií premenil na kopiju rímskeho vojaka Longina a po vrcholku Cerro de los Ángeles tiekla krv jeho obrancov, len vody nebolo, veď nad španielskou krajinou málokedy šumí dážď. Len svätená voda v kropeničkách tiekla na zem a dopadala na ňu ako rosa. A keď sa rodil teraz už nad premenovaným Červeným vrchom nový deň, zrodila sa i nová Cirkev potvrdená krvou mučeníkov. Tá istá Cirkev a jej prenasledovanie pretrváva do dnešných dní.

Cor Jesu Sacratissimum, kedysi zmysel života našich otcov, dnes si na Teba verejne nespomenie takmer nik, lebo je fanatické a iracionálne myslieť na Krista, a ešte väčšmi na jeho srdce.

Cor Jesu Sacratissimum, ktoré si v smrteľnej úzkosti umieralo za nás v Getsemanskej záhrade, zmiluj sa nad nami.

Cor Jesu Sacratissimum, pohanené našou hanbou a strachom, zmiluj sa nad nami, ktorí sme spokojní sami so sebou.

Nestačí krajiny i svoj život zasväcovať, treba to i naplniť...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?