Split, Pula

Autor: Katarína Džunková | 31.12.2015 o 2:35 | Karma článku: 5,09 | Prečítané:  837x

Zdalo by sa, že prázdnota je zlá matka. Nič sa z nej nenarodí, veď z úplného vyčerpania nevzídu slová. A predsa je tvorenie z „ničoho“ základným princípom umenia. Keď sa v hmotných očiach sveta „nič“ premieňa na dielo.

Ticho sa premieňa na hudbu. Cit na text. Biela na farby. Podobné Božiemu princípu tvorenia z ničoty vzniká umenie. A podobne sa aj z dna, z „ničoty“, z katarzie rodí nový človek.

Dívala som sa na to pôvodné „nič“. Ako sa ničota pustej krajiny premenila na mestá. Hrboľaté cesty na asfalt, kamene na domy, oheň na dym, deň na noc, a napokon dobrý človek na zatrpknutého človeka.  

Okolo mňa vyrastali cyprusy ako zelené plamene. Nebo sa videlo v pocestných mlákach a mnoho ľudí sa zas videlo v nebi. More šumelo ako háje a háje šumeli ako stránky novín, ktoré si v prázdnych ranných letných záhradách kaviarní obracal vietor. Farby sa chceli zbaviť slova „by“ a stať sa skutočné. Smútok sa chcel zriecť písmena „m“ v sebe, aby sa premenil na miesto, čo spojí rieky. Krajina sa vyzliekala z kukly noci, aby sa premenila na motýľa a rozprestrela svoje krídla nad steblami. Obzor obkolesil krajinu ako plot, čo sa nám neustále rozširuje pred očami.

Boh nadelil tak mnoho človeku, len človek si nič nevšimol. A iba tí najcitlivejší písali: „Plačem, že plačem...“   

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?