Čiernohorské mestá

Autor: Katarína Džunková | 22.12.2015 o 11:58 | Karma článku: 5,35 | Prečítané:  1006x

Hoci slnko prechádza cez obe strany skla, predsa je človek navyknutý vnímať iba svoju vlastnú bolesť, akoby bolo jeho srdce z dreva – osvetľované iba z jednej strany. No keby to aspoň bolo drevo, čo by zaspievalo.

No nespieva ľudské srdce, nie je otvorené a ako drevená pokladnica v sebe namiesto zlata skrýva špinu a nič nechce rozdať druhým namýšľajúc si, ako mnoho chráni a zachováva.

Vynárali sa predo mnou obrazy minulosti, živšie a skutočnejšie, než v čase, v ktorom sa odohrávali. Boli už zaopatrené pamäťou a citmi, aj rozumom, ktorý rozlišuje dobré a zlé a umožňuje, aby sa do spomienok ako do skutočného priestoru čoraz hlbšie ponárala ľudská predstavivosť.

Na jednej rovine súdil rozum, všetko naučené a prebrané a na ďalšej, inej, ľudské srdce obohatené o milosrdenstvo, ktoré mu umožňovalo vstúpiť do ďalších priestorov, do nových rovín a pohľadov na veci, o ktorých predtým ani netušil.

O čo by sa dalo prosiť vo chvíľach, keď sa človeku klamlivo zdá, že už dosiahol, po čom túžil, že sa už život uzavrel a hoci je stále človek ponorený v ňom ako v plynúcej rieke, človeku sa zdá, akoby sa ho nič netýkalo, nič ho nebolelo a cudzia bolesť, neviera a osud sveta okolo neho prúdi iba ako voda. Ako rieka, ktorú človek vidí tiecť pri svojich nohách, no predsa necíti jej vlhkosť. Vtedy prosím – Bože, podaj mi bolesť, podaj môjmu srdcu klinec, aby precitlo. Veď život je kríž a kríž je spätý s klincami. Len človek by chcel od kríža utekať, akoby ho nezadržiavali ani klince oddane verné drevu kríža. To všetko, čo sa ma netýka; všetko, na čo reagujem nesprávne; všetko, pri čom moja duša nie je pokojná... To všetko utíš a rozbúr hladiny tam, kde je to potrebné. A spomienky opäť ožijú, no už osvetlené v inom svetle, obohatené tebou, keď človek pochopí, ako sa okamih premieňa na večnosť.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?