Skadarské jazero

Autor: Katarína Džunková | 13.12.2015 o 0:19 | Karma článku: 5,33 | Prečítané:  1041x

Hoci som sama pozývala k sebe málokoho, Skadarské jazero si k sebe pozvalo mňa. Aspoň ja som si tak vysvetľovala jeho otvorenú dlaň, jeho vôňu, jeho vzduch, slnko žiarivé a zrelé ako strapec bieleho hrozna,

vtáky, ktoré pohlcoval obzor, les a jazero, čo pohlcovalo skaly a plytkosť, čo sa stratila v jazere – a pri ňom ja, čo som sa ukryla vo vnútri jeho pevnosti.

Boh ochraňoval Skadar a ochraňoval mňa, a ja som si chránila slová pre túto chvíľu, všetky myšlienky a vlhkosťou zvlnený zošit, akoby sa aj on chcel pripodobniť tomuto jazeru.

Celý svet bol zrazu usporiadaný ako matrioška, začínajúci sa aj končiaci v tom istom bode. Boh – a v ňom svet, vo svete Čierna Hora, v nej Skadar a v ňom ostrov, na ostrove vodný hrad a v ňom ja a vo v mne srdce – a v srdci opäť Boh.

Uplynul včerajšok, ktorý obsahoval i mňa a ja som v sebe uchovávala obsah slova „včera“. Koľká to hlúposť myslieť si, že svet patrí iba človeku a že ho možno posudzovať podľa seba, keď priamka tej istej zeme pod  nohami vedie k druhému človeku a zem nás spája ako štafeta, ktorú si od cesty k ceste, od ulice k ulici podávame. A rovnakou štafetou je i čas, ktorý si podávame z generácie na generáciu. A aj my sme štafetou, ktorú si navzájom podávajú slnko a luna, keď držia stráž nad naším svetom, ako sa vymieňajú stráže v zámockých záhradách, no verný strážny anjel si svoje miesto nevymení s nikým a nehľadá iného Boha, ani iného človeka.

Pri nohách Skadarského jazera som ležala tri dni a ono ležalo pri mne.

Sledovala som vtáctvo a ono sledovalo mňa. A ryby sa vrhali za lúčmi slnka, čo sa ako vodný hmyz pomaly kĺzali po hladine.

Sledovala som každý pohyb slnka a pohyby zeme, pohyby vlastného tela, vtáctva, rýb a listov vo vetre, ako sa všetci na tomto svete hýbeme svojím smerom a iba Boh nás drží, aby sme sa v konflikte svojich cieľov a protikladov načisto nestratili.

Noc uzmierila moje oči a spánok akoby mi poviazal nohy. A strážny anjel stále bedlil na brehu Skadarského jazera a ani colníci za bielymi pahorkami albánskych hôr si nevšimli, koho to nosím so sebou.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?


Už ste čítali?