Milovať Moravu (Kroměříž, Olomouc)

Autor: Katarína Džunková | 19.7.2015 o 17:10 | Karma článku: 7,43 | Prečítané:  1493x

Ja som už nechcela život, už bolo dosť tohto neutíchajúceho kolotoča blahobytu, sebectva, povrchnosti a falše, a predsa si, Pane, spustil júlový vietor, vietor taký voňavý a živý, a predsa som videla, ako ten vietor prechádza

zlatnúcimi poľami jačmeňa a pšenice a ako nám pred oknami ešte kvitne baza a z agátov sa v noci ozýva volanie mladej sovy – myšiarky.

Ja už som nechcela, aby mi život dráždil zmysly a narážal svojimi mocnými príbojmi o brehy mojej duše – a predsa sa tak stalo opäť, a keď som sa sama seba pýtala, či to nie je moja vlastná neukáznenosť, našla som Moravu, Moravu Božou milosťou prestúpenú.

Našla som Moravu ako liek, Moravu mladú ako život a múdru ako smrť. Moravu obrastenú zvonením zvonov, Moravu ako miesto beznádeje prekríženej s nádejou, Moravu Božích múk a Božieho vzkriesenia, Moravu klasov a Moravu vína, Moravu búrkových mračien a jasna prepaľujúceho oči, Moravu kvitnúcich stromov, svahov a rovín, Moravu s bielymi škvrnami skál na telách kopcov, Moravu zvoniacu sklom fliaš naplnených vínom, Moravu, kde sa sudy skrývajú v pivniciach ako väzni a Moravu, z ktorej v 50. rokoch vzišli skutoční väzni mučení za vieru.

Morava kniežacia, kráľovská i dedinská. Morava prikrytá zlatom slnka aj tisíckami frieb. Morava ozývajúca sa v piesňach a mlčiaca v starých mohylách, Morava známa a Morava zabudnutá. Morava, ktorá je v dušiach všetkých Slovanov, Morava vo vínnych pivniciach znesená pod zem a v kostolných vežiach vyzdvihnutá k nebu, Morava hrdinská i Morava spiaca. Morava okolo mňa, Morava vo mne...

Našla som Moravu.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?