Zvenigorod, Moskva

Autor: Katarína Džunková | 10.6.2015 o 1:17 | Karma článku: 5,41 | Prečítané:  742x

Dážď kládol na hladinu vavrínové vence. Zvíťazila jar. Teraz padali jeho slzy a ja som bola na chvíľu stromom, o ktorý sa zachytili, hoci som v skutočnosti nemohla byť brezou, ani veternicou pohodenou ako zlatá minca pri nádvorí

kláštora, ani kavkou, ani kŕdľom havranov, ani túlavým psom, ani ničím, čo oblkopovalo kláštor vo Zvenigorode, lebo človek nemôže dosiahnuť čistotu Božej prírody, čo ešte žije v raji.

Cesty ma viedli poza kláštor, tam, kde ako poklad prebývala liečivá studňa. Posvätný prameň, strieborné vedierko a záružlie pri studni zostali tak, ako ich Boh položil. Len za májovou trávou a prierubom v lese, na miestach, kde krajinu zasycovalo mladé slnko, som sa stratila a nachádzala pokoj, nachádzala som otvorenú dlaň slnka, hodvábnu nádheru májového svetla, ktoré sa predo mnou odhŕňalo ako závesy. Každým pohybom sa mi odkrývali nové a nové vrstvy krajiny. Jej roviny, krivky lesov, vznešené brezy roztrúsené v krajine, stromy ako králi, cisári s mohutnými korunami a ako s pápežskou tiarou rástol v diaľke vysoký košatý gaštan.

Bolo poludnie. Čosi ma volalo: "Poď!" i "Zostaň!" a každý pohyb, čo by som vykonala, by bol osudový, zapísaný v kronike večnosti, ako naše rozhodnutia pre hriech, či pre nápravu, ako naše prekvapenia, keď sme chceli byť plne odhodlaní pre dobro, no Pán Boh nás skúšal a my sme zareptali na nedostatok milosti, na nedostatok sily, ktorý sme odrazu tak bolestivo pocítili.

Lenže existujú i väčšie hĺbky. Tie, z ktorých čerpali a v ktorých žili stavitelia Zvenigorodského kláštora. Svet, kde je večnosť prítomná a hmotná, kde všetko, čo sa v bežnom toku dní zdá mnohým len metaforou, slovkom "akoby" a čímsi nezáväzným - to všetko v kláštoroch a chrámoch existuje naozaj.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?