Novgorod

Autor: Katarína Džunková | 8.6.2015 o 15:21 | Karma článku: 5,99 | Prečítané:  728x

Na poliach sčernelo ráno a nový deň sa rozpäl nad krajinou. Zo zeme sa vyplavovala tráva, rukopis boží. A človeku prechádzajúcemu pomedzi krajinu, nad zamatom trávy s žltými veternicami rozhodenými ako anjouovské ľalie, zostala

na rukách samota.

„Všetko zničím!“ vravelo pokušenie a jeho formy ako oblaky zakrývali slnko večnosti. Všetko, čo bolo naliehavé, vzbĺklo a dožadovalo sa svojho naplnenia, až ho napokon prikrylo ticho a hĺbka modrého neba.

Pod týmto nebom čakám na pokoj. Pod týmto nebom ako pod Jonášovým ricínovým stromom sa odohrávajú dejiny. Večnosť ich berie do náručia a nosí vo svojich útrobách ako matka dieťa, večnosť spojená s časnosťou pupočnou šnúrou modlitby. V tichých cezurách preznieva dohra smútku z ohňa, ktorým horím, a predsa nechcem horieť.

Pod týmto nebom prosím o búrku hasiacu všetky búrky. Pod týmto nebom sa čierny popol premieňa na dážď. Vatry sa ešte v diaľkach lesknú ako šperky. Tmavozelená krajina tíchne.

Večnosť tu prechádza cez krajinu a z každého miesta, kam spočinú jej slzy, z každého miesta, ktorého sa dotkne jej blahosklonná ruka, vyrastá kríž. Tak rastú kaplnky, kostoly a Božie muky, tak je krajina posväcovaná večnosťou, cez ktorú brázdi ľudský svet ako loďka na moriach. A keď sa na hladine ako na rozľahlých poliach objaví večerné svetlo, keď utíchnu klasy peny a lány vĺn, vtedy sa na hladine zjaví postava. Vtedy skrotne oheň a skrotne i dážď, opadajú lupene vatier. A z neba, z onoho kedysi takého tichého a hlbokého neba, bude padať krása, krása ako popol, ktorý sa mení na semená nevídaných kvetín, krása ako dávna matka, od ktorej sme sa odlúčili  a kam sa napokon ako márnotratní synovia navraciame späť.    

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?