Petergof

Autor: Katarína Džunková | 26.4.2015 o 21:56 | Karma článku: 5,95 | Prečítané:  678x

Cez polia padla čiara ako prísny pohľad zememeračov a polia už viac neboli poľami, už viac neboli lesy, neboli borovice, neboli brezy a nebol chladný záliv, neboli suché trávy s farbou bieleho vína. Krajinu preťala cesta a priestor sa rozdelil na ľavo a pravo, na diaľku a blízkosť, na počiatok a na koniec, na domov a na cieľ. Cesta povolala kone a prach dvíhajúci sa spod ich kopýt, povozy za nimi a jazdcov nad nimi. A okolo cesty vyrastali domy. Akoby ktosi dal krajine tichý povel: „Rasť!“, cestu obkolesili obchody a obydlia, závory a ploty. Akoby nad krajinou vyšlo akési podivuhodné slnko ľudskej činnosti, ktoré povoláva do života namiesto rastlín a zvierat dosky, kladkostroje, klince, tehly a maltu, a namiesto korún stromov sa k nebesiam začnú dvíhať zdobené štíty stavieb. Tak vyrástol aj Petrodvorec.

Tam, kde predtým stál brezový les a ležal spiaci, sipiaci i sypúci sa piesok baltského pobrežia, sa dvíhali stavby a miesta, kde bolo jediným zlatom slnce a jediným ornamentom vzorovaná kôra borovíc, stál odteraz zámok Petergof s kupolou chrámu Apoštolov sv. Petra a Pavla. More sa k nemu približovalo a vzďaľovalo sa od neho v prílivoch a odlivoch, do neba mierili fontány pripomínajúce vzpínajúce sa biele lipicany alebo obrys košatej brezy, tak sa k nebu dvíhala a opäť klesala voda, akoby práve fontánou dýchal zámok i trávniky.

Noc prechádzala cez Petergof ako biela bytosť. A kto ju uzrel, nemohol zaspať, ale díval sa na pobaltské hviezdy, na zlatistý prach padajúci do borovicových šišiek, do jantárového lesku tečúcej miazgy, do zrniek piesku verne strážiacich more.

Radosť, smútok, bolesť, pokánie i pýcha, prechádzali aj cez Petergof a kde sa zastavili, tam prebýval život a v korunách ohýbajúcich sa borovíc šumeli ľudské dejiny.  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?