Sevastopoľ

Autor: Katarína Džunková | 28.2.2014 o 22:54 | Karma článku: 9,41 | Prečítané:  1576x

Som more. More staršie než vy a more väčšie i pokojnejšie než vy, keď sa na vás dívam, ako vám myseľ ovládne náhly cit, náhly hnev a náhle očarenie a podľa toho už nanovo hlásate svoje postoje a svoje pravdy a zavrhujete staré, aby ste napokon objavili zavrhnuté. Poznalo som túto krajinu skôr, než ste začali písať svoje kroniky a spisy, vyvíjať teórie akoby ste šľachtili nové druhy hrozna, rastúce neďaleko i od mojich brehov. Som more. A ako sa moje vlny dotýkajú brehov a vaše ruky sa dotýkajú toho, čo vás bolí; tak sa má aj jazyk dotýkať toho, čo srdce miluje. A tak rozprávam o tom, čo milujem.

Dotýkalo som sa Krymu skôr, než ste sa o mňa začali deliť medzi štátmi ako sa lovci hašteria o korisť, skôr, než sa na mojich brehoch preskupovali ríše a kniežatstvá, skôr, než ste zvrhli monarchie a obliekli ste zem do košieľ republík a na krk ste si uviazali mašle revolúcií. Poznám, poznám tú zem, ktorú dnes nazývate Ukrajinou, poznalo som ju skôr, než ste mi naložili na slané plecia náklady lodí, skôr než osedlali svoje kone a cválali rozpálenou stepou, skôr, než ste do jej hĺbok zakopali poklady a než sa k mojim brehom sťahovali staré národy a Gréci rozprávajúci lahodnou rečou. Skôr, než za mojimi brehmi odmietli Krista Chazari, skôr, než sa na moju hladinu díval svätý Vladimír, skôr, než som zazrelo ctihodného svätca Konštantína, ktorého doteraz mnohí z vás posmievajú a banalizujú spolu s jeho starším bratom Metodom. Ja som tu bolo. A spolu s vetrom a s nebom som videlo kozákov a túto ubolenú zem, videlo som ten milovaný pravoslávny ľud, videlo som hordy tiahnuce po mojej sestre zemi a videlo som i tých, čo na tých statočných a prostých zbožných ľudí spustili pred osemdesiatimi rokmi hladomor.

A keďže ja nemlčím – nie, my moria od stvorenia rozprávame dunením vĺn, to len vy nám nerozumiete... A keďže nemlčím vraviac o jazyku, čo sa dotýka toho, čo miluje... Ja to poviem aj za vás ak ste zbabelí a ak o tom budú mlčať vaši politici, vaši štíhli páni v šedých oblekoch s okuliarmi s úzkym rámčekom, ktorým ešte veríte rovnako ako veríte novinárom a ktorí si myslia, že budú žiť večne a že donekonečna sa dá zneužívať štedrá dlaň zeme a Božie milosrdenstvo. Ja to poviem za Vás – že milujem tento ľud, že milujem Rusov a milujem Ukrajincov, nad ktorými ohŕňate nos... Ja to napíšem za vás, že Boh je a že rovnako existuje i diabol smejúci sa a tešiaci sa z toho, že v neho neveríte. Ja vám to poviem, lebo i tak si pomyslíte – to vraví iba more, je to len dunenie, čo sa len zdá vašim ušiam a vy predsa na všetko potrebujete výskum, výskum, štatistiky, moderných filozofov, sociológov a odborníkov v tých podivných blikajúcich plochých obrazovkách meniacich sa na minulosť, ktoré nazývate médiá.

A ja som naďalej Čierne more. More černejšie než budúcnosť a vaše myšlienky, more černejšie než vaše srdcia, ktoré už stratili cit pre Boha a uchlácholili sa v pohodlnom výklade dejín, v rozprávkach o zlých kráľoch a mocibažnej cirkvi, v rozprávkach o liberalizme a slobode, o tolerancii až takej veľkej, že netoleruje Boha a ak áno, vôbec nie takého, čo poslal na zem svojho jediného Syna – lebo na všetko treba tabuľky, grafy, referendá a mienku väčšiny.

Som veľké, väčšie než hranica, kam dovidí váš zrak. Som veľké, a preto viem od môjho otca oceánu... Viem všetko – ako sa veľmi raduje diabol, že sa nenávidíte navzájom a že obrovskú krajinu, čo ako posledná háji Krista, ste označili za diktátorskú a vysielate do nej podivuhodných kontrolórov a sami zabíjate klince do Kristových rúk, sami sa prizeráte, ako v Sýrii umierajú vaši východní bratia, sami cmúľate sladký cukrík klamstva za korunu, ktorou si vás kúpili –  a možno o tom ani nemáte tušenia.

Ale ja som len more. „Len“? Alebo „až“? Som more slané od Božích sĺz. A nemusíte moje šumenie pokladať za hlas svedomia – ja ním i tak budem a budem snáď i obhajcom vašim... Až raz príde Boží Syn – lebo jeho slová naveky platia. A on príde isto, ako už raz prišiel a nebo i zem sa pominú, i vaše paláce, vaše sebectvo a nenávisť k druhým a až sa pominú i vaše grafy, analýzy režimov a kvóty, ktorými ste poviazali poľnohospodárov, až sa rozpadnú vaše banky na prach a vaše oblečenie odnesie vietor... Až sa pominiem i ja, ja, čierne, smútočné Čierne more...

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

26.jpg

27.jpg

28.jpg

29.jpg

30.jpg

31.jpg

32.jpg

33.jpg

34.jpg

35.jpg

36.jpg

37.jpg

38.jpg

39.jpg

40.jpg

41.jpg

42.jpg

43.jpg

44.jpg

45.jpg

46.jpg

47.jpg

48.jpg

49.jpg

50.jpg

51.jpg

52.jpg

 

BALAKLAVA

 

53.jpg

54.jpg

55.jpg

56.jpg

57.jpg

58.jpg

59.jpg

60.jpg

61.jpg

62.jpg

63.jpg

64.jpg

 

LASTOVIČIE HNIEZDO

 

65.jpg

66.jpg

67.jpg

68.jpg

69.jpg

70.jpg

71.jpg

73.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?