Predjarie v delte Rhôny

Autor: Katarína Džunková | 14.4.2013 o 20:45 | (upravené 14.4.2013 o 21:22) Karma článku: 9,01 | Prečítané:  1009x

V priehlbinách aprílových lúk sa usadila voda a zem bola taká teplá, že sa trávam chcelo až nahlas radovať, že sú už jarné. Zem zmäknutá vsiaknutou vodou a vrstvou machu prikrývajúcou hnedé telo pôdy teraz vyslala do života nové a nové trávy, aby požehnala ich detstvo, aby žehnala zárodkom púpav a žltej, keď sa pri kríkoch otvára husí nátržník. A na lúku a vlhkú zem ktosi rozhodil motýle ako dary z milosti. A život sa dral na povrch a nepýtal sa, aké choré je ľudstvo. A život sa dral zo zeme ako z najväčšieho pokladu a na lúkach svietili zlaté mince podbeľa.

Aj ku mne s podobnou intenzitou prichádzali slová, obrazy a melódie viet a nedokázala som ich zachytiť podobne ako jarnú krásu. Čoho sa skôr chytiť, čo osloviť a čo opísať skôr, keď každé steblo trávy a odraz slnka vo vode by si zaslúžili svoj samostatný príbeh a nech by som akýmkoľvek slovom začala písať text, slová by si pýtali a požičiavali za sebou ďalšie a nik by už nezachytil tisíc ďalších možností, akými sa mohla uberať pieseň o jarnej zemi.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

Pri vodných hladinách býva často chlad, no tentokrát vietor ustal. Zem príjemne hriala, suché steblá tráv už stihli nasiaknuť slnkom a jeho teplom, ktoré sa teraz po neobvykle dlhej zime prejavili tak silno, akoby chceli všetko dobehnúť všetko zameškané. A tak sa zazdalo, že jarný vzduch sa zohrial až tak, že sa pri pohľade na obzor chvel.

Okrem vzduchu, ktorý klamal ľudský zrak, keď sa na konci zákrut a tesne nad štrkovou alebo vyšliapanou trávnatou cestou chvel; sa vlnila i vodná hladina. Jej pohyb však pôsobil omnoho blahodarnejšie pre ľudské oči. Voda vytvárala vo svojej nepravidelnosti presné geometrické tvary, keď sa na jej hladine objavovala hyperbola vĺn, sínusoida a kosínusoida rozfúkaných más vody. Zjavil sa na nej kruh, ak sa vyhodila ryba, spadol list alebo do nej ktorýsi z rybárov hodil návnadu a inokedy to bol zase trojuholník, ktorým jazero poctili plávajúce husi, kŕdliky lysiek či kačíc. Moje oči však boli jazeru vďačné ešte za čosi iné – za dar farby, za krásnu bledomodrú farbu, za taký krásny odtieň bielej, za ktorú sa vydávalo jazero z diaľky a za nádhernú hladinu zrkadliacu nebo aj so všetkými osamelými strofami impresionistických oblakov. Nebo! Ale aké nebo! Ako dlho mi počas neodchádzajúcej vernej zimy chýbali jeho farby. Celé mesiace sa nad temenami našich hláv nezjavila sýta modrá hlbokého neba, kam človek tak rád obracia zrak a predstavuje si za výklenkom neba a nad pologuľou zeme atmosféru a hĺbku vesmíru. To nebo, ktoré tak dlho chýbalo ľudským očiam. A možno preto je človečenstvo v zime akési posmutnené a mĺkve – pretože nemá kam pozdvihovať zrak, ako ho dávni ľudia pozdvihovali k horám a k nebu. A so zreničkami upretými na bod nachádzajúci sa vyššie, sa dvíhali i ľudské myšlienky a srdcia.

 

18.JPG

19.JPG

20.JPG

21.JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

25.JPG

26.JPG

27.JPG

28.JPG

29.JPG

30.JPG

31.JPG

32.JPG

33.JPG

 

34.JPG

35.JPG

36.JPG

37.JPG

Koľko zvukov so sebou nesie vodná hladina. Dali by sa písať rozsiahle štúdie len o zvukoch vody, skúšať hudobné kompozície podľa striedajúcich sa intervalov ozývajúcich sa vtáčích hlasov. A vtáky sa poznávali po reči, až sa zdalo zvláštne, prečo bola zvieratám daná až taká rôznorodosť prejavu a čo všetko so sebou nesie podivuhodný život zvierat, keď majú takú škálu zvukov a toľko prostriedkov, ako si navzájom odovzdávať informácie.

Najprv som počúvala, ako šumí voda v jazere. Jemné sipenie vlniek odvádzalo pozornosť od sledovania svetla, ktoré sa štiepilo na hladine na drobné granule a zrnká akoby to bolo zlato ukrývajúce sa vo vodných hlbinách. Následne to bol vietor, ktorý sa zachytil do konárov mocných a prvé výhonky vyrážajúcich topoľov a ozýval sa ich v korunách akoby to bol zvuk zo vzdialených údolí a jaskýň. Dlhé a kvílivé sú husľové tóny vetra. Vietor naráža ako sláčik na vetvy sošného topoľa. A vzduch sa ženie pozdĺž dlhého tela stromu a prechádza cez košatú korunu ako cez sito. A ozýva sa kymácanie konárov a vzduch hučiaci v rázsochách. Vietor však celkom inak šuští v steblách tráv a vo vysokom tŕstí, ktoré ako strážnik obkolesilo jazero akoby bola voda láskou, ktorú sa v náručí snažila zo všetkých strán objať zem.

 

38.JPG

39.JPG

40.JPG

41.JPG

42.JPG

43.JPG

44.JPG

45.JPG

46.JPG

47.JPG

48.JPG

49.JPG

Kolorit zvukov jazera dopĺňali vtáky. Len ťažko s plnosťou vyjadriť tú paletu zvukov – od veselého gagotu husí, cez zvláštne vysoké prenikavé volanie páriacich sa cíbikov chochlatých, cez mocný gagot labutí, škrekot kormoránov a podivný molový zvuk, s ktorým sa ozvala letiaca potápka. No ešte väčšiu nádheru prináša zvuk vtáčích krídel. Milujem ten jemný zvuk podobný tikaniu, keď mi tesne nad hlavou preletí párik kačíc. Alebo to svišťanie vzduchu, keď mi nad temenom hlavy opíše letovú dráhu hus a ja počujem, ako jej krídla prerezávajú v letku vzduch. Náhle sa však ozvalo niekoľkonásobné prenikavé zvýsknutie – a potom stačilo už len obrátiť hlavu k nebu a pred kotúčom slnka sa objavila čierna silueta sokola, čo zatrepotal krídlami skôr než začal plachtiť vzduchom.

 

50.JPG

51.JPG

52.JPG

53.JPG

54.JPG

55.JPG

56.JPG

57.JPG

58.JPG

59.JPG

60.JPG

61.JPG

62.JPG

63.JPG

64.JPG

65.JPG

66.JPG

67.JPG

68.JPG

Takto sa chcelo človeku potľapkať po chrbte jar ako statného a verného koňa, čo prebehol značný kus cesty a my chceme, aby nám slúžil naďalej. A všetko žijúce a presvedčujúce o láske k životu nabádalo ľudskú dušu. A prihováralo sa jej – lebo taký má byť život. Plný zmyslu a plný obety, plný radosti, ktorá sa však nie je prvoplánová ani plytká. Ktorá je, naopak, plná, pretože za všetkým vidí Boha a vie o nebi, ktoré sa vlní a spieva s oblakmi pieseň o Božej sláve a pokoji ľuďom dobrej vôle na zemi... 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?