Poďakovanie za život (Arménsko)

Autor: Katarína Džunková | 21.3.2013 o 7:00 | (upravené 21.3.2013 o 8:32) Karma článku: 13,58 | Prečítané:  10953x

Pane, my nie sme nič, iba ten sprievod kráčajúci k bránam Jeruzalema. Čo volal Hosanna na tvoju slávu, aby o niekoľko dní volal tými istými ústami Ukrižuj. Ako veľmi sa bojím zobrať do rúk jarnú ratolesť, ako veľmi sa hanbím dotýkať sa tenkých halúzok vŕby – Pane, veď to budem opäť ja, kto ťa svojou podstatou zradí, kto ti ublíži a kto ťa urazí vlastnou nepozornosťou a hriechmi.

Koľkokrát som zažila to obrovské zanietenie viery, také silné, že prestúpilo celú podstatu človeka. Až by volal spolu s Tomášom – „Poďme aj my a umrime s ním“ a vyznával mu lásku ako horlivý Peter, čudujúci sa, že raz by naozaj mohol Krista zaprieť. A koľkokrát to sväté zanietenie odišlo, inšpirácia pominula a ostala po nej len moja malosť, vyčerpanie a bolesť. Na týchto miestach sa potom človek oprávnene pýta, čo na svete sa deje jeho vlastnou zásluhou. Lebo ani pokoj v duši, ani inšpiráciu a milosť, si človek sám nevie zaslúžiť.

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG

20.JPG

21.JPG

22.JPG

 

 

 

23.JPG

24.JPG

25.JPG

26.JPG

27.JPG

28.JPG

29.JPG

30.JPG

31.JPG

32.JPG

33.JPG

34.JPG

 

36.JPG

37.JPG

39.JPG

40.JPG

41.JPG

42.JPG

43.JPG

44.JPG

45.JPG

46.JPG

47.JPG

48.JPG

49.JPG

50.JPG

 

52.JPG

53.JPG

54.JPG

56.JPG

57.JPG

S obdivom som sa dívala na celú krajinu. Na svetlo rozliate v priehlbinách zvlnených jarných polí. Ako prestupovali ich farby z najtmavšej hnedej po svetlú, ako sa pri poliach vlnila štrkovitá cesta a suché tŕstie rozmiestnené po oboch bokoch ciest vravelo – nás stvoril Boh, najvyšší Pán sveta. A ty si potom dovoľuješ kráčať po tejto ceste, človek? Ty potom bohorovne pristupuješ ku kaplnkám, žehnáš sa znamením kríža, akoby všetko patrilo tebe... A neuvedomuješ si, že je to milosťou, že je to všetko milosťou Božou... Že on, pastier hviezd, že on, baránok schovaný v Hostii... Že on sa za teba obetoval a je prítomný všade, kde je kríž a je prítomný všade, všade... Vidí každý záhyb tvojej duše, každú skrytnosť i túžbu páčiť sa. Vidí to pohŕdanie, srdce v priveľkom pokluse... A ty sa opovažuješ nazvať bez bázne kresťanom? Nad týmto svetom plače svätý Ján Zlatoústy, nad týmto svetom plače Savonarola. Čo sme to za ľudia, ak nám znejú v ušiach kadejaké iné slová, len nie pravý Pánov hlas – ja som cesta, pravda i život a mimo mňa niet spásy? A tak sa opäť dívam na celú panensky čistú krajinu. Na nádheru slzy zachytenej v roztopených kvapkách cencúľov na vysokých trávach. Ten svet je anjelský. Dokonalý. Boží. A ja sa opovažujem po ňom kráčať? Ja sa opovažujem vykračovať si bez bázne a hany... Kričiac o sebe do sveta biely obraz, netušiac, že je čierny... Lebo to my sme tí synovia Adama a Evy, mladší bratia Kainovi, čo zradili Boha. Veď kto by si vzal na plecia úplnú stratu úcty pred ľuďmi a posmech. A trpký chlieb poníženia, keď je na smiech čestnosť a na smiech čistota.

 

58.JPG

59.JPG

60.JPG

62.JPG

61.JPG

63.JPG

64.JPG

65.JPG

66.JPG

67.JPG

68.JPG

69.JPG

70.JPG

71.JPG

72.JPG

73.JPG

74.JPG

75.JPG

76.JPG

77.JPG

78.JPG

Dívam sa teda znova na tvoj vznešený svet, Pane. Na sýpku dní, z ktorej nám po malých hrstiach ubúda. Kedy to bude, anjeli Boží, kedy to bude, až pochopíme, že ich počet je konečný. Že zrátané sú naše dni. A že na ich konci človek skutočne predstúpi pred tvár Kristovu, ktorý sa opýta – ako si ma miloval v blížnom...? A ja stíchnem, lebo som dobrá nebola. A koľkokrát to človek túžil po vlastnej čistote.

Tak teda znovu kráčam okolo tvojich lesov, Pane. Okolo starých borovíc. Okolo klíčkov vykúkajúcich letničiek, okolo bodliačia a suchej trávy o mnoho mladšej odo mňa. Omnoho jednoduchšej – veď koľko rozumu má svet mravcov, chrobákov a poľnej trávy. A predsa múdrejšej než ja, lebo celým životom vie o Bohu. Tráva vidí Pána totálne, v každom jej pohybe je dôstojnosť a vážnosť. Nie je v nej zlo, sladký hlas pýchy, vrtošivý hlas pretvárky i tie najvyššie stupne pokušenia, keď sa pýcha opäť snúbi s cnosťou. Tam všade prechádzam okolo tvojho sveta, Pane. A ak ten výsek ľudí, čo som za život stretla, ten výsek stromov, ktorých som sa smela za život dotknúť a výsek plodov, ktoré som smela odtrhnúť a jesť... Ak to všetko je len milióntinou, predrobným kúskom tvojho sveta... Ak si predstavím, že cez túto planétu migrujú kŕdle tvojich motýľov a pútnického vtáctva. Pane, veď my nič nevieme o tvojej tvári, o tvojej tajomnosti a nádhere.

A predsa sme prišli súdiť do tohto sveta, Pane. A predsa sme namiesto obety za druhého priniesli súd. A tak sa dívam na hlboké rieky, na vysoké nebo vyklenuté nado mnou, na mesiac, čo spúšťa na zem bledý svetelný kužeľ, tušiac, že to ony obviňujú mňa. Že z ublíženia, z nelásky a z dvojtvárnosti, že z pýchy a nerozvážností... Obviňuje ma celý svet navôkol a najviac anjel Boží vo mne – svedomie.

 

79.JPG

80.JPG

81.JPG

82.JPG

83.JPG

84.JPG

86.JPG

87.JPG

88.JPG

89.JPG

90.JPG

91.JPG

92.JPG

93.JPG

94.JPG

95.JPG

96.JPG

97.JPG

98.JPG

99.JPG

100.JPG

101.JPG

Pane, toto je zem ktorá prijala na svojom povrchu bezhriešne kroky Panny Márie. Táto zem prijala a po tridsaťtri rokov nosila teba, to do nej sa ako do kroniky vpili kvapky tvojej krvi na kríži. Pane, odpusť, že po tejto zemi chodíme i nehodní a neverní my. My, sprievod, kričiaci Ukrižuj ho, my, sprievod, neďakujúci za spásu. My, sprievod nemodliaci sa, my, sprievod taký rúhavý... My, sprievod, ktorý chce ďakovať za život i za krajinu. I za milosť smieť nosiť tvoj kríž. My, sprievod, ktorý nemáme už na nič iné – len volať: Miserere mei, Dominus...

 

102.JPG

103.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?