Na pamiatku zašlej sláve (Persepolis, Irán)

Autor: Katarína Džunková | 16.4.2012 o 23:48 | (upravené 19.10.2012 o 23:41) Karma článku: 10,50 | Prečítané:  1191x

Buďte pozdravení, minulí! Buď pozdravená, márnosť, nádej, krása a smrť... Buďte pozdravení, vy, čo tu už nie ste, a predsa ste stokrát ozajstnejší než my. Buď pozdravený kameň, buď pozdravená socha, buďte pozdravení, ľudia, nesúci až toľkú krásu v sebe, že ste ju nemohli umlčať, potlačiť, nedarovať jej ani kôrku miesta na zemi – a ona prišla. A vznikol ornament. A život sa lial a lial, a padal z nebies ako biely dážď, vznikali staré mestá, konzoly a stropy, z pieskovca nad riekou erdžala konská tvár a mramor dal život zástupom. Vznikali stáda, reliéfy a šifry a ako harmonika sa vyklenulo schodisko.

To len náznakom vidím nad vami úctu k štátu, k trónu a šachovi a aj tak viem... Že za obrazmi baránkov, býčkov a mulíc, že za reliéfmi ovocia, palmových listov a fľaší oleja – že za tým všetkým, že za tým celkom všetkým je láska... Taká veľká láska k životu. Že vám stálo za obetu ozdobiť konský postroj, do hĺbok vytvarovať v očiach lotosový kvet, namiesto úpadku si voliť život –  a ísť, a ísť až ku maximám umenia.

1.JPG

2.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

Vy ste sa nepodpísali, ale dláždená ulica sa podpísala pod vás, vy ste sa nepodpísali, ale lev a býk vám tvarovali tvár, vy ste do posledného pierka s presnosťou tesali rozpriahlé krídla božstiev a krása ako Ašókov stĺp sa týčila nad vami. Ako len boleli ramená, z jedinej činnosti – písať! Boh písal na kameň svedectvá, v ryhách a farbách mramoru kázal svoju veľkosť a vy ste na kameň, čo bol sám od seba písmenom, tesali svoje dejiny a zákon. Ktosi vstal na kopec, hlásku po hláske čítal – v gazele „áhu“ prvú hlásku krajiny, čítal roztiahnuté grécke M, čo tvorili zo svojich chrbtov hory, v literách lúk a jazier čítal príbeh krajiny. Až potom sa do siete zraku zachytili mestá. Zjavil sa ľudský príbeh a jeho zákutia... Z kniežacích palácov, chrámu a jazierka, z ulíc a dielní znel príbeh človeka. 

16.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG

20.JPG

21.JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

25.JPG

26.JPG

27.JPG

28.JPG 

29.JPG

30.JPG

31.JPG

32.JPG

33.JPG

34.JPG

35.JPG

Ale opýtajte sa najmladších – čo ich teší a čo hnevá, za čo by chceli žiť a za čo umierať. A všade vlažnosť, vlažnosť, malicherné myšlienky podobné dušiam v podsvetí, čo svojím fialovým tieňom prikryjú celý deň. Prečo sa nerozvíjaš podobná magnóliám, duša? A priestor času, v ktorom rastieme – v tebe nebudí nič, celkom nič. Človek sám sebe zapchal ústa, aby nuž ani nemlčal o sláve života.

36.JPG

37.JPG

38.JPG

39.JPG

40.JPG

41.JPG

42.JPG

43.JPG

44.JPG

Kdesi tam, v hĺbkach čias, vo vyrobených sochárskych rukách, sa narodilo čosi a potom dejiny. Kde do ulice každý bosými nohami písal a sochal a potom prišli deti a preliali sa do nich dejiny. Rodili básnikov, spevákov a verných kňazov, rodili zástupy povolaných... Tých všetkých, o ktorých moslimské hadísy vraveli „mouminín“ – že srdcom vidia svet... Že všetci ľudia sa vraj delia vo dvoje: na veriacich a na tých, čo v duchu oslepli.

46.JPG

47.JPG

48.JPG

49.JPG

50.JPG

51.JPG

52.JPG

53.JPG

54.JPG

A tak sa dívam na dnešné mestá a iba v dejinách vidím mocné ramená. Nesú nás. A z ktorých žijeme a ktoré objímame, ako keď remienok imela objíme stromu štíhle rameno... Och, dejiny, staré, a preto mladé, odpustite nám. A ako do skál vtlačili mohutnú hrobku kráľa Xerxesa... Tak aj vy do nás vtlačte oči – tie hrobky, v ktorých zomiera unikajúci svet a kde zostáva... A kde sa zrkadlí vedomie krásy. A slávy. Tohto, i posmrtného života.

55.JPG

56.JPG

57.JPG

 V článku boli použité niektoré fotografie z albumu J.T.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?