Yazd (Irán)

Autor: Katarína Džunková | 27.3.2012 o 1:01 | (upravené 19.10.2012 o 23:41) Karma článku: 9,34 | Prečítané:  936x

Zo štrbín sa vylievalo svetlo. Expandovalo do sveta ako more, všetko zalialo, obsiahlo a zocelilo, rinulo sa pod strmý svah, za mladý úvoz za mestom, prelialo sa cez hrboľ kopca a zníženinu budúcich žitných polí. Svet akoby omladol pod zázračným teplým chvostom slnka. Rodili sa v ňom predmety, obsahy i tvary, všetko, čo pohltilo svetlo podobné ako bolesť  – to všetko sa v ňom narodilo ešte raz. Pán je priateľ svetla. I slova. A čokoľvek vyslovil, to existovalo, lebo jeho slovo trvá naveky. A veci dostávali tvar. A každá vec mala svoju melódiu – obsah. A tak sa v tvare človeka ozývali najrozmanitejšie hudby pováh, akordy dobrého i zlého, veľkodušnosti i pýchy.

Kdesi v diaľkach z východu trúbili ako fanfáry za gongom slnka indické slony a z vysokých pustovní sa ozývali hlboké tóny modlitieb. Zo západu zas doliehali medené zvony, trúbenie áut, cinkanie električiek, odraz vlaku sa mihol v priehrade pod železničným mostom a vietor pohladil zelené vlasy  tvrdej pšenice. Ale v tejto zemi nebol ani východ, ani západ. Bol to Irán, veľký priateľ dejín. Ľahol si na priestranstvá medzi Kaspickým a Arabským morom, prevaľoval sa v dejinách na východ a potom ďaleko na západ i sever, ako keď ležíme na lúkach či v novej posteli nevediac si ešte nájsť správnu polohu. Napokon ho zopli hranice a po chrbte ho teraz jemne šteklia autostrády a na dávnych poliach sa objavili sivé záplaty letísk. Takýto Irán nás privítal.

1.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

Slnko ležalo natiahnuté na celej ploche mora. Nedalo sa presne povedať, kde začína a kde končí, tak veľmi sa jeho klesajúci odraz rozlieval po pokojnej hladine. Ležalo v mori ako staré indické božstvo a čoho sa dotklo, to prebralo kus jeho zlata.  Akoby predmetom dávalo nové mená, každá vec v jeho žiare začínala žiť. Nezmestilo sa do rieky, čo vo večernom stíšení niesla na hladine jeho obraz a napokon milovalo rieky až tak, že si ich v lete zobralo k sebe do neba. Teraz sa rieky premietli na oblohu. Pretekali v jej bledomodrých farbách, v rozťatých oblakoch sa občas dala zazrieť ich delta a ľudia čakali, až sa v zime opäť narodia.

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG

20.JPG

21.JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

25.JPG

26.JPG

27.JPG

28.JPG

29.JPG

30.JPG

31.JPG

32.JPG

33.JPG

34.JPG

35.JPG

36.JPG

37.JPG

38.JPG

39.JPG

40.JPG

41.JPG

Oblaky vystúpili nad krajinu ako starí priatelia. Tak sa vidíme opäť – vy, drahí letní oblační bratia! My vravíme vám, že ste premenliví – ale kto sa tu vlastne premieňa? To my meníme zavše nálady i prikázania, raz sme plní zmyslu, bázne a vďaky a inokedy zas celkom jasne zabudneme na všetko. Raz v nás Pán prebýva a potom sa zas stratí a my si zúfame. A nemáme už ani toľko viery ako deti, až nám napokon z dávnych brehov detstva nezostalo nič, len vy, ďaleké biele oblaky. To vo vás je moja mladosť.

42.JPG

Zoroastriánske obetné veže.

44.JPG

45.JPG

46.JPG

48.JPG

49.JPG

50.JPG

51.JPG

52.JPG

53.JPG

54.JPG

55.JPG

57.JPG

58.JPG

59.JPG

61.JPG

62.JPG

63.JPG

64.JPG

 

67.JPG

68.JPG

69.JPG

70.JPG

71.JPG 

75.JPG

Koľkokrát som mlčala a milovala ticho a teraz sa slovám chce – von! Von! Teraz sa chcú rozdávať a obracať sa k Bohu... Veď ja ti toho toľko dlhujem, Pane! Všetko, celučký život môj, veď vôbec nepatrí mne, a predsa ho človek žije tak nesprávne, tak celkom hlucho voči Tebe! A ktosi celkom iný do mňa vdýchol život a obliekol si biely kabát kože mňa... A my sme k Tebe, len ako pyšný prach... A ešte ako pyšný!

A nad Iránom opäť stúpa slnko a k večeru sa zjaví nad hladinami celkom utíšených riek. A žiari v nich ako hlava Jána Krstiteľa, čo tak veľmi vedel a tak miloval. Len my sme potom pokazili – aj zem, aj Cirkev... Och, slnko, slnko, čo nám lúčmi stínaš hlavu... Napokon, prosím, odpusť nám.

76.JPG

77.JPG

79.JPG

80.JPG 

 V článku boli použité niektoré fotografie z albumu J.T.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?