Teherán

Autor: Katarína Džunková | 28.1.2012 o 16:19 | (upravené 19.10.2012 o 23:43) Karma článku: 8,91 | Prečítané:  1729x

A prišlo leto. Leto slnečné a jasné, leto v ktorom sa lámu obruče a slnko káže mysli, telu i srdcu: „Von! Von!“ A všetky oči sa utiekali k stromom, všetky oči sa upínali k lúkam, k zeleni a k nebu. A všetky duše sa v tých zázračných dňoch otvárali a volali: „Sloboda! Sloboda...“ A duch netúžil po ničom, iba vyznať vďaku a lásku Bohu a potom sa pritúliť k zemi, ako sa pod mäkký chvost matky túlia mláďatá. Alebo ako k zemi klesajú listy, keď ich nadvihne jesenný vietor a ony sa krehko dotknú stebiel, vlastných hrobov a budúcich detí v semenách a trávach, na ktoré strom skrze ne toľké mesiace upieral zelené oči.

To bolo leto, ktoré zavolalo aj na nás. Ktoré prežiarilo Irán a ktoré nás volalo cez Maďarsko, Turecko a Balkán, cez čarovnú Anatóliu a Kurdistan, až nám napokon svoje údolia odkryl severný Irán a s ním listnaté lesy, mestá, more a púšť. A napokon nás po nekonečných dvojprúdových cestách privítal letný Teherán.

To leto prikrývalo všetkých ako milosrdný plášť. Padalo na tých, čo sa nazdávali, že svoju múdrosť majú od seba, klesalo na tých, čo žasli nad slovom „dané“. Prikrývalo spravodlivých a pridávalo im požehnania ešte viac. A prikrývalo i tých, čo mali málo a nemúdrym hospodárením prišli aj o to.

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

Zo starých iránskych hôr ku mne prehovárajú dejiny. A ešte viac sa ozývajú z hlbín minulosti, z mlčiacich úst mojich predkov a ešte viac z úst tých vzdialených, o ktorých vôbec netuším, akoby ukazovali, že život na druhom svete je najvyššou formou života. Prehovárajú ku mne odtiaľ z hĺbok, tam zo sfér, kde celkom mizne rod, kde hlboko korenia stromy a kde korení voda, aby jej napokon puklo srdce na našej strane zeme a rozliala sa do gejzírov, vodopádov a riek.

Potom sa dívam na dnešný svet a svoje vnútro a varovne cítim slovo: „mládež“. Tú stratu pamäti, to zamestnávanie mysle, to budovanie mládeže ako armády a masy nepripravených ľudí, nevzdelaných v pamäti, viere a cnostiach srdca. Mládež, ktorá slepo vletí do politických pascí. Mládež, ktorá uverí všetkým hlasom vo svojom vnútri, ktoré sú len klam, len klam, také vzdialené od pevnej  viery veľkých pápežov ešte z prelomu storočia. A celé Sväté písmo, celé dejiny cirkvi, celé dejiny vojen a celá dráma v umení sa bude javiť novým ľuďom iba ako pekný text, len ako text, kým ich lode nevedomosti neunesú ešte ďalej.

 

Chce sa mi kričať – Pane, zachráň Perziu, ochraňuj Irán a odpusť nám celý náš hriešny život.  

 

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG

20.JPG

21.JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

25.JPG

26.JPG

27.JPG

28.JPG

29.JPG

30.JPG

31.JPG

32.JPG

33.JPG

34.JPG

35.JPG

36.JPG

37.JPG

38.JPG

39.JPG

 

 

Kdesi tam, uprostred dní, uprostred okamihov, ktoré nechápem, ale ktorým srdce rozumie pridobre, si odrazu uvedomím: „Otec.“ Jediné slovo otec, ktoré je vlastne všetkým. Keď ma z ničoho nič celkom odzbrojí a hodí na kolená myšlienka: „Ale veď Otec ma miluje...“ A keď sa chcem modliť, ale zastanem iba celkom nemohúca a šťastná pri prvom slove: „Otče,...“ – lebo v tom slove je už vyjadrené všetko. Celý poriadok i celá láska zeme.

 

40.JPG

41.JPG

42.JPG

43.JPG

44.JPG

45.JPG

46.JPG

47.JPG

48.JPG

49.JPG

50.JPG

51.JPG

52.JPG

53.JPG

54.JPG

55.JPG

56.JPG

57.JPG

58.JPG

59.JPG

60.JPG

61.JPG

62.JPG

A je to práve vznešený a starobylý Irán, s niekoľko tisícročnou autochtónnou a kontinuálnou kultúrou, kde položili svoj život apoštoli svätý Šimon Kananejský a svätý Juda Tadeáš. Je to práve Irán, kde sa dohadovali o svojich plánoch Mordochaj a Ester. Je  to Irán, kde po stáročia básnici spievali na slávu panovníckych dvorov, na slávu Božiu a krásu dejín, hrdinstva a prírody.

 

Pane, ochraňuj Irán a zachráň tento svet od zbytočne preliatej krvi. A aj od zla v našich vlastných dušiach, ktoré sa tak často, so srdcom tvrdým ako kôra vŕby, odvracajú od teba.  

 

63.JPG

64.JPG

65.JPG

66.JPG

V článku boli použité niektoré fotografie z albumu J.T.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?