Kto s tebou bdie... (Island II.)

Autor: Katarína Džunková | 8.12.2011 o 0:06 | (upravené 19.10.2012 o 23:44) Karma článku: 11,58 | Prečítané:  2354x

Pane, kto s Tebou bdie? A s tvojimi spravodlivými... Keď sa ako čierna plachta rozprestiera noc. Keď Ťa nemáme v srdciach, keď Ťa nemáme v rukách, keď Ťa nevzývame v modlitbách – veď my už ani nevieme, čo je to úplne sa oddať v prosbe za druhého. A pritom Ty si spása. A iba Ty nás učíš o obete. A my vyzdvihujeme seba. A my nevnímame kríž. Kým za dverami stoja biedne dni a pri bránkach sa pasie sedem chudých kráv a v diaľke spia hriešni i spravodliví a moja duša prosí – Zvrchovaný Pane, odpusť mi...

 Pane, kto stráži Tvojich spravodlivých... Kto na nich myslí a kto im pomôže... Kto si skutočne nosí v srdci pamiatku na ich talent... Pane, veď my sme urazili Tvojich svätých... Veď my sme nepomohli Tvojim verným. A prach a bolesť a všetko zlé sa vracia... Pane, pošli im anjelov a ochraňuj ich.        

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

8.JPG

10.JPG

11.JPG

V dolinách šťastia, v tých údoliach dní Ťa vzývam, Bože... Keď sa mi chce volať, aká je chvíľa radosti hmatateľná a večná. A že už svätosväte verím, že už svätosväte budem pokojná a a že už svätosväte na tú chvíľu nezabudnem, lebo si sa mi ukázal v hodinách radosti, za ktorú Ťa chválim.

Ale aký je človek prchavý a malý. Som to potom opäť ja, kto si zúfa. Kto si číta už napísané slová a znova a znova v nich nenachádza ducha, kto si číta knihy, v ktorých predtým nachádzal plnosť sveta – a dnes v nich opäť nevidí nič. A dnes sa opäť zatvorili stromy, nerozpráva ráno, mlčia agáty a liesky opodiaľ. Aký neverný je teda človek...

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

18.JPG

19.JPG

20.JPG

21.JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

25.JPG

26.JPG

Pane, Ty prichádzaš do svojho a svet Ťa nepozná. Veď my Ťa vyháňame z umenia, ako sme Ťa odmietli raz v Betleheme. Veď to sme my, kto radšej pozabíjal deti, len aby sa nemusel stretnúť s Tebou... Veď to sme my, kto si v duši zadusí čistotu, dôveru a prostú nádej, len aby nemusel nasledovať Teba. Namiesto Teba prichýlime strach – čo bude so mnou zajtra... O rok... O týždeň... A s Tebou vyháňame bolesť. A chudobu. A poníženie. Plač. Hoci práve ním si nám požehnal. S akou radosťou sa utiekame k Tebe, keď opäť zaznie sladký madrigal. Ale keď tam nie si? Keď bezhraničnú vieru v Teba nikto neodobrí? Keď sa v mestách zase ozvú hlasy o časoch, čo sa vraj už zmenili... Vtedy Ťa, vznešeného, milujeme tak málo.

28.JPG

29.JPG

30.JPG

31.JPG

32.JPG

33.JPG

34.JPG

35.JPG

36.JPG

37.JPG

38.JPG

39.JPG

Podvečer som Ťa videla pri hviezdach. A chladný vzduch sa mi dotýkal tváre a šije ako dôverný známy. A my prechádzame cez obdobia života, ako sa chodí cez záhrady a komnaty na dlhých zámockých chodbách. A za posledným nádvorím si Ty. A skutočný súd, ktorý chápu nemnohí. Ach, veď takto zabúdame i sami na seba...  

 

Niektorí z nás spievajú o pokroku. Vraj neutralita nadovšetko, nezaujatý prístup a demokracia... Vraj časy sa zmenili a Pán všetkých vecí, ten, čo stvoril aj tých, čo to tvrdia; vraj už nemá čo robiť vo verejnom živote. A snívajú o miernych trestoch a odpustia sami sebe. A pritom súhlasia s urážkami najčistejšieho Teba... A nevnímame bolesť poškvrnených riek. A utiekame sa k Tebe, keď cítime strach... Zmiluj sa nad nami, Láska, keď aj dnes prichádza na jazero noc a nik nedrží stráž...

40.JPG

100_5199.JPG

42.JPG

43.JPG

44.JPG

45.JPG

46.JPG

47.JPG

48.JPG

100_5232.JPG

50.JPG

51.JPG

52.JPG

53.JPG

54.JPG

55.JPG

56.JPG

57.JPG

58.JPG

60.JPG

62.JPG

A Tvoji verní majú bolesť. A svet sa ďalej zabáva. A kochá sa v sebe a obchodné reťazce sa krútia a politici prednášajú prejavy a hlasná hudba hrá... A pred Vianocami znie „Adeste, fideles“ a pred Vianocami sa spieva „Deum de Deo“, „Lumen de Lumine“ – a nik už nemyslí na pravého Boha z pravého Boha a na skutočné pravé Svetlo zo Svetla. Zas nevnímame Tvoje kroky v duši.

 

A už len v prvom slove Otčenáša Ťa spoznávame, Pane... Ako si sa zjavil. Ako Ťa neprijímame... A ako trpia tí, čo s Tebou bdeli. A Ty nám zosielaš krásu a svoje milosti... Požehnaj spravodlivých, Pane.       

63.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?