Zem... Zem...? (Tabríz)

Autor: Katarína Džunková | 1.11.2011 o 21:04 | (upravené 19.10.2012 o 23:45) Karma článku: 7,81 | Prečítané:  1865x

Dostali sme ťa celkom zadarmo. Ako čas – taký závažný, a predsa podceňovaný. Ako život – jediný,  a predsa ničomu neobetovaný. A čo sme ti darovali my? A ako sme ťa spravovali?

A ty sa naďalej rozliehaš do výšok a po obzory; ako sa rozlieha milosť. Do svojich radov pozýva tichých. A dávaš nám ešte dni – dni hodnotné a plné. A dovoľuješ nám vôbec hýbať perami. A my vravíme „krása“, „práca“. A ešte „príroda“ a „Boh“. A kocháme sa vo svojom pohodlí. Ale kde je kríž? A kde je Kristus? To práve Jeho sa zbavujeme najľahšie. A v hmlistých ránach blikajú sviečky pri okrajoch ciest a za nimi vlhká tráva a ty, ktorá sa umenšuješ pod steblá.

Kráčame po tebe tak, akoby sme boli nadmieru spokojní sami so sebou. A azda vidíme, čo v našich životoch nie je správne; azda nám čosi našepká, že to alebo ono je nutné zmeniť. A kde vziať na to posvätnú istotu a kde vziať na to čas? A namiesto skutku sa uspokojíme s tým, že sme dnes na teba už mysleli; že sme už aspoň raz v živote pocítili teba. Zem... Že sme už raz za deň spomenuli Boha a že raz v živote sme pomohli. A pritom ty – konkrétná a presná; dôsledná vo formách, jednoznačná aj v obsahoch, keď naše idey nosia pravdu alebo pochyby. Zem... Do teba indické božstvá siali vášeň, aby sa z nich narodilo potomstvo. Nad tebou stáli staré národy a vyprevádzali až k tvojim nohám bohatierov.    

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

13.JPG

12.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG

Po prvýkrát sa dívam z okna na iránsku zem a prvé, čo vidím, sú pastieri. Takto ma teda víta krajina. Tými, čo ako prví videli betlehemskú hviezdu; tými, čo sa ako prví prišli pokloniť Kristovi. A všade hory, hory, strieborné olivy a kamenisté cesty, hlinené múry domov a opäť pastieri. Pošepky zopakujem: „Biblická zem.“

A bezpochyby takou aj je. Tu žil prorok Daniel a Ester tu vykonala svoj dnes už zabudnutý čin. Tu zomrel apoštol Júda Tadeáš a až tu siahala Babylonská ríša.

20.JPG

21.JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

25.JPG

26.JPG

27.JPG

28.JPG

29.JPG

30.JPG

31.JPG

32.JPG

33.JPG

35.JPG

36.JPG

37.JPG

38.JPG

39.JPG

40.JPG

41.JPG

43.JPG

44.JPG

45.JPG

Ako len málo myslíme na teba – ty druhá, nebeská zem. Čo znamená tvoj čas, mohutný  a nežný ako svetlo v korunách bukového lesa; aký nepomer medzi tebou a nami, o ktorom spievali už barokoví básnici. A predsa práve tebe venujeme najmenej času – a ako ničíme viditeľnú krajinu; tak zatracujeme aj budúce nebesia. A nenesieš so sebou čas, ktorý je naším sprievodcom po tomto svete a nenesieš so sebou ani priestor, ktorý sa končí, ako keď sa spoza ciest po  milovanej krajine začnú čoraz zreteľnejšie ohlasovať hranice. A obdobne ako pri smrti sviečky, ktorej umiera voskové telo, aby sa z nej narodil plameň; aj tu je za smrťou pýchy, nedôvery a hnevu celkom netušený duchovný svet.

Ako sa vám inak prihovoriť, než týmto jazykom, rukami a slovami – ba možno práve nimi, aby ešte viac popri nich vynikla vaša krása - nebesia? Keď postupne akoby to bola vznešená ruka Paganiniho a Lista schádza vaša žiara od oblakov k poliam a svetlo na ne spúšťa dlhý vodopád. A v detstve mnohým deťom prežiarite tváre a v dospelosti zostanete u vznešených – aby vás niesli v duši a museli mlčať o hrôze a kráse, ktorá sa im zjavila.

 

47.JPG

48.JPG

49.JPG

50.JPG

51.JPG

52.JPG

53.JPG

54.JPG

55.JPG

56.JPG

57.JPG

58.JPG

Na týchto fotografiách vidíte kurdských a perzských chlapcov v krajine, o ktorej sa nám čoskoro budú snažiť nahovoriť, aká je nebezpečná, ako na jej čele stojí fanatický a populistický autokrat. Ako sa vrelo očakáva, aby aj Irán prežil konečne svoju „arabskú jar“, aby dodržiaval „ľudské práva“ a zákny západného trhu a bánk a aby všetky štáty okrem USA a Izraelu prestali zbrojiť... A pritom ma práve Irán naučil o vzťahu k zemi a pritom je to práve „tretí svet“, čo ešte vie o pravých citoch a viere bez skepsy.  Čo ešte vie o chudobe, ktorá najviac vychová človeka.

59.JPG

60.JPG

61.JPG

62.JPG

V článku boli použité niektoré fotografie z albumu J.T.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?