Za brehmi Dunaja

Autor: Katarína Džunková | 5.11.2011 o 22:11 | (upravené 19.10.2012 o 23:45) Karma článku: 7,90 | Prečítané:  2003x

Na šerom nebi sa pohli hviezdy a ich drobné pohyby vytvorili zdanie, akoby bolo na oblohe napísané čosi klinovým písmom. A až sa ich žiara opäť upokojila, nebo stmavlo ako kôrka chleba a zas bola noc. Noc dlhá a jesenná, tá tichá noc, keď ešte vyjde posledný hmyz a keď pod krokmi stromov šuští lístie, zanechané ako deti a keď sa stromy pohnú a spustia po opustených poliach ako stáda, ktoré nik predtým nevidel.

 Ležím pod nimi – a nie, to ja sa nedívam, ja nie som schopná vnímať tú šírku bytia. To krajina pozoruje mňa a vidí moje kroky ako rýchle záblesky – a vzduch ma prezradí; javor, čo opŕcha a lístie pod ním tvorí kruh, prezradí ma hmla a mĺkve poludnie, v ktorom som nebola dobrá.

1.JPG

2.JPG

 

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

19.JPG

 

21.JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

 

Tá istá breza rastie stovky rokov v háji za mestom. A stále iná breza rastie na kopci za mestom, keď si ju zem, ktorá ju vydala – ako úrodná čiernozem jazyka vydáva stále nové obrazy a slová – vezme späť. A potom sa narodil ešte hrab, aj on mal v sebe kúsok brezy a rovnaká bola i tráva a napokon aj zajac, čo tadiaľ bežal v podvečer. A čosi z brezy som mala aj ja, keď som sa dotkla tvárou v tvár trávy, akoby som sa ohla k hladinám po svoj vlastný obraz.

Boh kráčal po lese a všade, kde pobozkal zem, narodili sa huby a celý svet odrazu plakal ako dieťa, lebo v ňom kolovala jeho krv. A mračno sa týkalo potoka, oheň sa týkal dreva a drevo zvuku. A javor sa týkal človeka a človeka sa týkala láska a predjarné dažde úrody broskýň, broskyne hája a háj mesta, ktoré s rozľahlým kláštorom na kopci hľadelo za Dunaj do našej zeme.

53.JPG 

28.JPG

29.JPG

30.JPG

31.JPG

33.JPG

34.JPG

35.JPG

36.JPG

37.JPG

38.JPG

39.JPG

40.JPG

41.JPG

42.JPG

43.JPG

44.JPG

 

46.JPG

47.JPG

48.JPG

49.JPG

50.JPG

51.JPG 

54.JPG

S údivom sledujem, ako na konci októbra odpočívajú lesy a aké sú teraz stromy šťastné. Akoby mi v tejto chvíli bolo všetko rovnako vzdialené a blízke – tá chvíľa, kedy sa z hrubých mračien začne spúšťat najprv len sotva rozoznateľný sneh; tie chvíle, keď rozkvitajú divoké ruže a kríky sa ohnú v spanilosti arkád; keď za dva dni rozkvitne šafran a keď na sklá áut narážajú kŕdle chrústov a nik sa viac neobzrie za nimi.

A vidím mŕtvych, tak veľa padlých Októbrovej revolúcie, tak veľa ťažkých životov – tak prečo by ten môj mal byť ľahký...

55.JPG

56.JPG

57.JPG

 

59.JPG

60.JPG

61.JPG

62.JPG

63.JPG

64.JPG

65.JPG

66.JPG

 

68.JPG

Pod nohy si mi uložil lístie a vedľa líca chladný vzduch – a duša stále nie je pokojná. Do huslí si vložil hudbu, pod trávu žeravé srdce hliny a do úst národov reči starých ríš. A vo mne sa stále čosi búri. A potom stíchnem, lebo ticho milujem a potom chodím do prírody ako zlodej a beriem, beriem, neustále si beriem z jej poriadku a krásy. A tak aj do našich duší chodí zavše ako zlodej hnev a to, čo sa tvári ako nový poriadok sveta, aby z nej vzal pamäť a Boha, keď sa na tmavnúcom nebi zatrepocú hviezdy a mesiac sám seba číta ako dávny hieroglyf.

70.JPG

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?