Barcelona

Autor: Katarína Džunková | 12.4.2011 o 20:51 | (upravené 19.10.2012 o 23:49) Karma článku: 9,78 | Prečítané:  2250x

Už bolo navôkol toľko krásy, že sa človek oproti nej stal slepým. Už iba jemne hmatal končekmi prstov a načahoval sa za kvetmi čerešní, javorov a mäkkých liesok a dotýkal sa jari ako Braillovho písma v temnote. Okolo jazier bdelo suché tŕstie – ešte mu bolo dopriate vidieť ten zázrak. Rozkvitli stromy a sprostred polí vyšľahli k nebesiam ako biele plamene.

1.JPG

Rozkvitli slivky a človek by pred nimi pokľakol v nemom úžase s otázkou: „Kto ste, krásna pani?" A tlejúce koruny višní a marhúľ sa zjavovali medzi lesmi ako moábske panny v bielych šatách a prinášali neviditeľným žencom samy seba ako dar. V tie chvíle prežívali stromy výnimočné dni a málokto z ľudí pri nich stál. Čo dnes prežíval hrab kvitnúci nenápadnými súkvetiami a aké šťastie dnes prežil mocný topoľ, keď mu v korune zahniezdili straky. Ako srdce matky v pravidelnom rytme ročných období doliehal z diaľok tlkot Božieho srdca.

Potom sa už nadobro všetko rozoznelo. K stromom sa mocnejšie pritisli huby a z ich kmeňov sa ozývala hudba, akiste celkom zreteľná a ktorú pridobre poznal všetok hmyz: čas, keď rastie nová kôra a počuť, ako v útrobách borovíc klokoce miazga.

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

 

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG

20.JPG

„Ako je to možné, že ešte žijem," chcela som sa opýtať tŕstia a vŕb a na všetko som mala otázku: „Och, ako...?" A ako odpoveď tajomne rozkvitli kríky, do vysokých vŕb si sadal sladký vietor a briez sa stačilo dotknúť iba zľahka - ako keď prechádzame po strunách kontrabasu, aby do celého sveta zaznelo, že už je jar.

Čo vlastne vzniká po dotyku? Hudba. Akoby bola hudba rečou kovu a driev, keď sa ich dotýkam. Akoby iba stačil jemný pohyb k husliam a smrekové drevo mi dalo odpoveď. Akoby sa iba stačilo dotknúť tympanov a kastaniet, aby sa prehovorili jasnou rečou vecí a aby som aj ja sama zaspievala, keď sa ma dotkne krása a keď sa ma dotkne Boh.

22.JPG

23.JPG

24.JPG

26.JPG

27.JPG

28.JPG

29.JPG

30.JPG

31.JPG

32.JPG

33.JPG

34.JPG

35.JPG

36.JPG

37.JPG  

38.JPG 

39.JPG

40.JPG

41.JPG

42.JPG

43.JPG

 

45.JPG

 

47.JPG

48.JPG

49.JPG

51.JPG

52.JPG

53.JPG

54.JPG

57.JPG

Kam som to zase posunula ťažisko srdca... Keď prišli dies irae a ja som sa vzbúrila. Keď som si chcela umyť ruky, keď som sa hnevala a hnev je verný spoločník. A tak sa dívam na tú jarnú krásu, aj na ten zázrak „terra fidelium" a v parkoch v stavebných slohoch orgovánov sa usídlili včely ako princezné.

Borovice kráčali ponad polia ako bociany na vysokých štíhlych nohách. Stála som chvíľu pod nimi so slovom „Odpusť" ako s verným druhom . A hľadela som na človeka, keď chce byť dobrý, ale nevie to; keď chce byť oddaný, a nevie to. Ešte púšťam jedno „Odpusť" ako škorca z dlaní. A za poľami žiaria vŕby s už celkom novou silou v prútoch a pod nimi vytrvalo kvitne zlatý dážď. Smrekovce nesú drobné ružové šišky ako diamanty a zo zeme vyrazila modrica, aby si už o mesiac na ňu takmer nik nespomenul a zanikla v bujnejúcej májovej tráve. A zrazu je zo všetkého najmenej podstatné slovo „ja", chcem ešte pobozkať brezu týčiacu sa ako biela vlajka zo zeme. Kvety blkotali ako paprsky svätožiary okolo stromov, ticho som si ľahla pod ne. Šepkali kríky: „Psssst, veď z každej strany sveta je Boh. Pssst... Aha, ako za teba dýchame."   

58.JPG

59.JPG

 60.JPG

 61.JPG

 

64.JPG

66.JPG

 

68.JPG

69.JPG

70.JPG

72.JPG

74.JPG

75.JPG

77.JPG

80.JPG

81.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?