Zachariáš

Autor: Katarína Džunková | 15.3.2011 o 22:28 | (upravené 17.3.2011 o 11:06) Karma článku: 6,17 | Prečítané:  1255x

Ak by dnes prišiel, ľudia by zakričali: „Mlč!“ – aj keby mlčal práve poznačený znamením z chrámu. Ak by dnes prišiel, ľudia by povedali: Nie! Alebo iba pokrčili plecami.

„Hm, zvláštne,“ prehodil by ktosi. Alebo: „Počkaj, mám domnelú krivdu, dnes na znamenia nie je čas...“ „Pozhovej, pokým si ešte niečo neoverím v duši.“ Česi by vzdychli: „Bláhové...“ Ktosi moderný by myslel na Freuda. Na prejavy náboženstva. A ktosi pokrokový zašomral: „Len chladnú hlavu, priatelia...“

Ak by dnes prišiel Zachariáš a naprieč zdreveneným jazykom by zo seba vydral vzdych, nenašiel by sa nikto, kto by mu porozumel.

Ak by dnes prišiel Ján Krstiteľ – Prodromos, ako ho nazývali Gréci – nik by nepočul jeho hromový hlas.  Tak medzi nami chodí Spasiteľ, a my ho odmietame.

Tak pomedzi  nás chodievajú proroci a básnici a my prenášame vlastnú špinu na nich: „Nie, mlč, to nie je hodnotné... Mlč, kniha, ja nechcem priznať, že vo veršoch je pravda...“ Tak zatvárame okenice pred Bohom s tým, že sa do nášho sveta nehodí. Že už je všetko príliš zložité a príliš pokrokové na kresťanstvo. Že naša duša dnes nemá čas a viac už nemôže.

Tak prosím o odpustenie Zachariášov, čo nám dnes prorokujú; tých, čo na okamih sami neverili, aby sa stali znamením pre neveriacich. Tak prosím o odpustenie Jánov, čo kričia na púšťach a uprostred námestí. Tak prosím o odpustenie – veď ak je Kráľovstvo, veď ak je Pravda, celý náš život má byť postavený inak. Prosím o prepáčenie, že sme takí biedni. Že nehovoríme tam, kde treba. Že nehoríme za sväté veci. Že umelci zmĺkli. Akoby takto ohňu v nás zdrevenel a zhasol jazyk. A sami sme sa stali nemými Zachariášmi, čo ani nevedia, že ich navštívil anjel. A že je blízko narodenie, vzkriesenie, aj súd, ktorého sme sami predzvesťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?