Zachariáš

Autor: Katarína Džunková | 15.3.2011 o 22:28 | (upravené 17.3.2011 o 11:06) Karma článku: 6,17 | Prečítané:  1240x

Ak by dnes prišiel, ľudia by zakričali: „Mlč!“ – aj keby mlčal práve poznačený znamením z chrámu. Ak by dnes prišiel, ľudia by povedali: Nie! Alebo iba pokrčili plecami.

„Hm, zvláštne,“ prehodil by ktosi. Alebo: „Počkaj, mám domnelú krivdu, dnes na znamenia nie je čas...“ „Pozhovej, pokým si ešte niečo neoverím v duši.“ Česi by vzdychli: „Bláhové...“ Ktosi moderný by myslel na Freuda. Na prejavy náboženstva. A ktosi pokrokový zašomral: „Len chladnú hlavu, priatelia...“

Ak by dnes prišiel Zachariáš a naprieč zdreveneným jazykom by zo seba vydral vzdych, nenašiel by sa nikto, kto by mu porozumel.

Ak by dnes prišiel Ján Krstiteľ – Prodromos, ako ho nazývali Gréci – nik by nepočul jeho hromový hlas.  Tak medzi nami chodí Spasiteľ, a my ho odmietame.

Tak pomedzi  nás chodievajú proroci a básnici a my prenášame vlastnú špinu na nich: „Nie, mlč, to nie je hodnotné... Mlč, kniha, ja nechcem priznať, že vo veršoch je pravda...“ Tak zatvárame okenice pred Bohom s tým, že sa do nášho sveta nehodí. Že už je všetko príliš zložité a príliš pokrokové na kresťanstvo. Že naša duša dnes nemá čas a viac už nemôže.

Tak prosím o odpustenie Zachariášov, čo nám dnes prorokujú; tých, čo na okamih sami neverili, aby sa stali znamením pre neveriacich. Tak prosím o odpustenie Jánov, čo kričia na púšťach a uprostred námestí. Tak prosím o odpustenie – veď ak je Kráľovstvo, veď ak je Pravda, celý náš život má byť postavený inak. Prosím o prepáčenie, že sme takí biedni. Že nehovoríme tam, kde treba. Že nehoríme za sväté veci. Že umelci zmĺkli. Akoby takto ohňu v nás zdrevenel a zhasol jazyk. A sami sme sa stali nemými Zachariášmi, čo ani nevedia, že ich navštívil anjel. A že je blízko narodenie, vzkriesenie, aj súd, ktorého sme sami predzvesťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?