Pod mestom iné mesto a pod dušou hriech

Autor: Katarína Džunková | 10.2.2011 o 23:01 | (upravené 31.1.2014 o 1:19) Karma článku: 8,21 | Prečítané:  2047x

V tieto dni si pripomíname štyristo rokov od umučenia štrnástich františkánov v chráme Panny Márie Snežnej na Jungmannovom námestí. Zavraždil ich rozvášnený dav mešťanov 15. 2. 1611. Ale naozaj pripomíname?

Fotografie k článku:Fotografie k článku:pms.ofm.cz

 

 

 

 

 

Chrám Panny Márie Snežnej sa týči nad panorámou Prahy možno trochu nenápadne. Požehnáva mestu vysokou belostnou klenbou a šírkou striech – a takto stojí už stáročia, keď sa upustilo od monumentálneho plánu postaviť v Novom Meste sto metrovú katedrálu, ktorá by predčila všetky chrámy v kráľovstve. Takto sa vyníma na slávu Spasiteľa a pri nohách jej ležia františkánske záhrady. V lete sem chodievajú turisti a mnohí z nich sa osviežia v chládku pri detských preliezkach, zmrzlinárňach a pri peripetiách ruží, plačúcich lupeňmi v hustých vytvarovaných porastoch. Ale dejiny mesta – a možno to, prečo to mesto ešte môže stáť omilostené; posväcuje chrám aj niečím iným. Smrťou štrnástich mníchov počas konfliktu cisárskych bratov Rudolfa II. a Mateja II.

Tak sa zdá, že dejiny prenasledovania katolíckej cirkvi v Čechách trvajú kontinuálne až dodnes. A tak sa zdá, že dejiny Čiech sú plné drobných „občianskych vojen“ len potvrdzujúcich to, že český národ nie je jednotný, resp. že kdesi v spodných vodách prebieha boj o dominanciu v krajine, ktorá je v rukách živlu, ktorý sa nedá nazvať inak ako cudzí.

Dejiny mnohých kláštorov by sa mohli nazvať dejinami sĺz. Obdobne to bolo i s františkánskym rádom, ktorý mal v Čechách v najnepriaznivejších obdobiach iba 17 členov. O niekoľko desaťročí sa situácia pomerne stabilizovala, ale to iba v otázke počtu. Vzťah časti obyvateľstva mesta bol k tým, ktorí si uvedomovali vážnosť sveta, taký nevraživý, že stačil len malý podnet, aby sa premenil do ozbrojenej akcie. Ten podnet nastal v roku 1611, keď si cisár Rudolf II., už dlho zápasiaci s českými stavmi, rozhodol prenajať vojsko Leopolda Pasovského na posilnenie svojej pozície. Táto udalosť vstupu žoldnierskeho vojska na územie mesta, známa ako „vpád Pasovských“ až po Malú Stranu, roznietila dezorientovaný a podráždený dav natoľko, že vstúpil do ulíc a vyplienil kláštory na Slovanech, v Karlove, na Zderaze a napokon aj františkánsky kláštor pri chráme Panny Márie Snežnej.

Zavraždených bolo štrnásť mníchov – niektorých len pripravujúcich sa na zloženie večných sľubov. Niektoré z vražedných nástrojov, bodných zbraní a kyjov, si môžu pozrieť návštevníci výstavy usporiadanej pri príležitosti výročia tejto udalosti v ambite kláštora.

Treba si položiť otázku, prečo sa o tejto udalosti tak málo vie, resp. či nemá hlbšie pozadie a korene. A tak, ako nám drobný otvor na stropnej klenbe chrámu (odtiaľto zhodili lúpežníci z viac než tridsať metrovej výšky dobodané telá vysvätených mužov) pripomína; že každé miesto, každá krajina v ktorej sa nachádzame, má svoje dejiny, ktorých dôsledky nikdy neprestali trvať... A že pod každým mestom žijú a nikdy nezomreli jeho dejiny – tak sa skrýva niečo pod našou dušou. Zväčša je to hriech, ktorý sa volá pýcha a pasivita. Keď nehovoríme o tom, o čom máme a o čom zatiaľ hovoriť môžeme. A ak by som ten hriech mala zúžiť na spisovateľskú obec, je to hriech písania z vlastnej žiadostivosti; hriech písania toho, čo je pohodlné a ľúbivé a hriech písania pre vlastné uznanie. A volá po náprave.

P1010113.jpg

pms2.jpg

pms3.jpg

pms4.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?