Bosnianska jeseň

Autor: Katarína Džunková | 7.11.2015 o 22:09 | (upravené 9.11.2015 o 8:20) Karma článku: 6,47 | Prečítané:  824x

Prehnali sa dni na veľkom voze. A podľa starej múdrosti "Máš, čo nemáš", mi zrazu patril všetok premárnený čas. Jeseň, čo nepostojí a čo si len ako vzácny motýľ sadne občas na jedno miesto.

Jeseň, čo sa zaskvie vo svojej kráse, dá sa nám na chvíľu poznať a my užasneme nad purpurom viniča a najhlbšími tónmi tmavozelenej. Slnko sa teraz prehŕňa v kronikách listov, v letopisoch lesa a silných ihličnatých vôní a jeho dotyk nezanecháva otlačky prstov, iba teplo a túto zvláštnu, jesennú harmóniu dopriatu iba skúsenosti, koncu a stromom lesklým ako schránka violončela.

Počúvala som zem. Jej pravú rovnosť, jej pravé bratstvo, jej pravú slobodu. Nedokázala som však povedať nič, ani zašepkať: "Tráva...", lebo každé slovo sa mi zdalo priťažké, poranila by som ním pravdu a nič by nedokázalo vyjadriť tú hudbu a cit, ktoré vyžarovala zem. Chcela som natiahnuť ruku a dotknúť sa pôdy, ale aj môj dotyk, aj môj cit by poranil večnú múdrosť zeme, kamene krehké ako krištáľ. Akoby som sa dívala do budúcnosti i minulosti zároveň, do minulosti, do ktorej smerujeme, keď sa navraciame k predkom. Všetci smerujeme k pôvodnosti. Život i smrť nás i proti našej vôli ťahá do večnosti. Všetci sa znovu navraciame do minulosti. K prvotnej príčine. K Bohu.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zdravotná sestra odišla do Švédska. Bola som preťažená, hovorí

Sestry by mali by zarábať aspoň tisíc eur v čistom, aby neodchádzali do zahraničia, hovorí zdravotná sestra LUCIA ZAVADANOVÁ.

DOMOV

Štátna firma si prenajíma auto za cenu dvoch nových

Nevýhodné zmluvy podpisoval nominant Smeru Bačík.

DOMOV

Prichádzame o desaťtisíce sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im aj zvýšiť platy.


Už ste čítali?