Vladivostok

Autor: Katarína Džunková | 2.9.2015 o 21:27 | (upravené 2.9.2015 o 21:38) Karma článku: 6,35 | Prečítané:  1170x

Už sme si obliekli tento deň ako košeľu, a pretože všetko na svete je vymerané spravodlivo a presne, je načase odovzdať ju iným.

Už sme vypili pohár rána a kým je vo Vladivostoku už podvečer, Európu môže navštíviť skororanné svetlo, to svetlo, ktoré svietilo nad Primorským krajom, ale vyčerpalo sa a cez južnú Sibír putuje teraz do rodnej Európy. Vladivostok, prístav, hmla, vietor a chlad, lode, strojárne, výskumné centrá a banky, pre niekoho koniec eurázijského kontinentu a pre niekoho milované rodisko.

Mesto pokrýva hmla a súmrak taký hustý, že more na obzore sa premieňalo na tmavosivú čiaru. Príď, slnko, a zasvieť i v mojej duši, aby sa už nemohla búriť, aby už nemohla konať tak, ako nechce Boh, aby už videla Teba, slnko vytrvalé a neustále ako zmysel života.

Kým my sa radujeme na jednej strane sveta a správy, argumenty, fakty i jasne predpokladateľné dôsledky odhŕňame ako vlasy, ktoré nám do čela navial vietor, na svete prebieha vojna. Tá vojna sa deje v rôznych častiach sveta, jej epicentrum sa prenáša z krajiny na krajinu alebo horí vo viacerých oblastiach súčasne. Teraz sa citeľnejšie týka aj nás, hoci nie úplne všetkých členov spoločnosti, ale jej zámery sú desivé a dosahujú sa efektívnejšie než vo všetkých dávnych bitkách, kde duneli kopytá koní a pod slnečnými lúčmi sa leskli brnenia alebo vojenské štíty. Nateraz sa nad nami leskli len v daždi oplakané strechy vladivostockých domov a temné oblaky, vietor a diaľka ako milosrdná sestra nachvíľu zakrývali oči pred tým, ako zavše zakrývame oči dieťaťa v objatí pred hrôzou.

 

 

 

Foto: Mária Džunková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

ONLINE: Cibulková proti svetovej jednotke bojuje, v treťom sete znižuje na 3:5

Slovenka stratila prvý set v pomere 6:7, druhý vyhrala 6:2.

KOMENTÁRE

Fico preháňal, aby sa stal nenahraditeľným

Cesta Smeru už nie je treťou cestou, ale vraj dramaticky jedinou.

DOMOV

Dopad mimozemského telesa mohol urýchliť zmenu klímy

Vedci objavili miniatúrnych svedkov dávnej katastrofy.


Už ste čítali?