Vladivostok

Autor: Katarína Džunková | 2.9.2015 o 21:27 | (upravené 2.9.2015 o 21:38) Karma článku: 6,35 | Prečítané:  1197x

Už sme si obliekli tento deň ako košeľu, a pretože všetko na svete je vymerané spravodlivo a presne, je načase odovzdať ju iným.

Už sme vypili pohár rána a kým je vo Vladivostoku už podvečer, Európu môže navštíviť skororanné svetlo, to svetlo, ktoré svietilo nad Primorským krajom, ale vyčerpalo sa a cez južnú Sibír putuje teraz do rodnej Európy. Vladivostok, prístav, hmla, vietor a chlad, lode, strojárne, výskumné centrá a banky, pre niekoho koniec eurázijského kontinentu a pre niekoho milované rodisko.

Mesto pokrýva hmla a súmrak taký hustý, že more na obzore sa premieňalo na tmavosivú čiaru. Príď, slnko, a zasvieť i v mojej duši, aby sa už nemohla búriť, aby už nemohla konať tak, ako nechce Boh, aby už videla Teba, slnko vytrvalé a neustále ako zmysel života.

Kým my sa radujeme na jednej strane sveta a správy, argumenty, fakty i jasne predpokladateľné dôsledky odhŕňame ako vlasy, ktoré nám do čela navial vietor, na svete prebieha vojna. Tá vojna sa deje v rôznych častiach sveta, jej epicentrum sa prenáša z krajiny na krajinu alebo horí vo viacerých oblastiach súčasne. Teraz sa citeľnejšie týka aj nás, hoci nie úplne všetkých členov spoločnosti, ale jej zámery sú desivé a dosahujú sa efektívnejšie než vo všetkých dávnych bitkách, kde duneli kopytá koní a pod slnečnými lúčmi sa leskli brnenia alebo vojenské štíty. Nateraz sa nad nami leskli len v daždi oplakané strechy vladivostockých domov a temné oblaky, vietor a diaľka ako milosrdná sestra nachvíľu zakrývali oči pred tým, ako zavše zakrývame oči dieťaťa v objatí pred hrôzou.

 

 

 

Foto: Mária Džunková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zdravotná sestra odišla do Švédska. Bola som preťažená, hovorí

Sestry by mali by zarábať aspoň tisíc eur v čistom, aby neodchádzali do zahraničia, hovorí zdravotná sestra LUCIA ZAVADANOVÁ.

DOMOV

Štátna firma si prenajíma auto za cenu dvoch nových

Nevýhodné zmluvy podpisoval nominant Smeru Bačík.

DOMOV

Prichádzame o desaťtisíce sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im aj zvýšiť platy.


Už ste čítali?