Novgorod

Autor: Katarína Džunková | 8.6.2015 o 15:21 | Karma článku: 5,99 | Prečítané:  704x

Na poliach sčernelo ráno a nový deň sa rozpäl nad krajinou. Zo zeme sa vyplavovala tráva, rukopis boží. A človeku prechádzajúcemu pomedzi krajinu, nad zamatom trávy s žltými veternicami rozhodenými ako anjouovské ľalie, zostala

na rukách samota.

„Všetko zničím!“ vravelo pokušenie a jeho formy ako oblaky zakrývali slnko večnosti. Všetko, čo bolo naliehavé, vzbĺklo a dožadovalo sa svojho naplnenia, až ho napokon prikrylo ticho a hĺbka modrého neba.

Pod týmto nebom čakám na pokoj. Pod týmto nebom ako pod Jonášovým ricínovým stromom sa odohrávajú dejiny. Večnosť ich berie do náručia a nosí vo svojich útrobách ako matka dieťa, večnosť spojená s časnosťou pupočnou šnúrou modlitby. V tichých cezurách preznieva dohra smútku z ohňa, ktorým horím, a predsa nechcem horieť.

Pod týmto nebom prosím o búrku hasiacu všetky búrky. Pod týmto nebom sa čierny popol premieňa na dážď. Vatry sa ešte v diaľkach lesknú ako šperky. Tmavozelená krajina tíchne.

Večnosť tu prechádza cez krajinu a z každého miesta, kam spočinú jej slzy, z každého miesta, ktorého sa dotkne jej blahosklonná ruka, vyrastá kríž. Tak rastú kaplnky, kostoly a Božie muky, tak je krajina posväcovaná večnosťou, cez ktorú brázdi ľudský svet ako loďka na moriach. A keď sa na hladine ako na rozľahlých poliach objaví večerné svetlo, keď utíchnu klasy peny a lány vĺn, vtedy sa na hladine zjaví postava. Vtedy skrotne oheň a skrotne i dážď, opadajú lupene vatier. A z neba, z onoho kedysi takého tichého a hlbokého neba, bude padať krása, krása ako popol, ktorý sa mení na semená nevídaných kvetín, krása ako dávna matka, od ktorej sme sa odlúčili  a kam sa napokon ako márnotratní synovia navraciame späť.    

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Blaha sedel celkom sám. Takto vyzerala konferencia Smeru

Delegáti Smeru hlasovali. Nikto nebol proti.

KOMENTÁRE

Fico preháňal, aby sa stal nenahraditeľným

Cesta Smeru už nie je treťou cestou, ale vraj dramaticky jedinou.

ŠPORT

Lídrom Bory na Tour de France bude Čech, Sagan zabojuje o zelený dres

Leopold König pôjde na Tour so Saganom.


Už ste čítali?