Zachariáš

Autor: Katarína Džunková | 15.3.2011 o 22:28 | (upravené 17.3.2011 o 11:06) Karma článku: 6,17 | Prečítané:  1234x

Ak by dnes prišiel, ľudia by zakričali: „Mlč!“ – aj keby mlčal práve poznačený znamením z chrámu. Ak by dnes prišiel, ľudia by povedali: Nie! Alebo iba pokrčili plecami.

„Hm, zvláštne,“ prehodil by ktosi. Alebo: „Počkaj, mám domnelú krivdu, dnes na znamenia nie je čas...“ „Pozhovej, pokým si ešte niečo neoverím v duši.“ Česi by vzdychli: „Bláhové...“ Ktosi moderný by myslel na Freuda. Na prejavy náboženstva. A ktosi pokrokový zašomral: „Len chladnú hlavu, priatelia...“

Ak by dnes prišiel Zachariáš a naprieč zdreveneným jazykom by zo seba vydral vzdych, nenašiel by sa nikto, kto by mu porozumel.

Ak by dnes prišiel Ján Krstiteľ – Prodromos, ako ho nazývali Gréci – nik by nepočul jeho hromový hlas.  Tak medzi nami chodí Spasiteľ, a my ho odmietame.

Tak pomedzi  nás chodievajú proroci a básnici a my prenášame vlastnú špinu na nich: „Nie, mlč, to nie je hodnotné... Mlč, kniha, ja nechcem priznať, že vo veršoch je pravda...“ Tak zatvárame okenice pred Bohom s tým, že sa do nášho sveta nehodí. Že už je všetko príliš zložité a príliš pokrokové na kresťanstvo. Že naša duša dnes nemá čas a viac už nemôže.

Tak prosím o odpustenie Zachariášov, čo nám dnes prorokujú; tých, čo na okamih sami neverili, aby sa stali znamením pre neveriacich. Tak prosím o odpustenie Jánov, čo kričia na púšťach a uprostred námestí. Tak prosím o odpustenie – veď ak je Kráľovstvo, veď ak je Pravda, celý náš život má byť postavený inak. Prosím o prepáčenie, že sme takí biedni. Že nehovoríme tam, kde treba. Že nehoríme za sväté veci. Že umelci zmĺkli. Akoby takto ohňu v nás zdrevenel a zhasol jazyk. A sami sme sa stali nemými Zachariášmi, čo ani nevedia, že ich navštívil anjel. A že je blízko narodenie, vzkriesenie, aj súd, ktorého sme sami predzvesťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák o kauze Bašternák: Nič som neustál, situácia sa môže ešte zomlieť

Minister vnútra Robert Kaliňák sa po konci konferencie Smeru ponáhľal.

ŠPORT

Hral proti slávnej Barcelone, dnes je rád, keď sa môže osprchovať

Niektorým mladým sa nechce trénovať, hovorí Ľuboš Perniš.

KULTÚRA

Filmové novinky, ktoré sa tento týždeň oplatí vidieť v kinách

Pozrite si prehľad filmov, ktoré majú premiéru v kinách


Už ste čítali?